1934 FIFA Dünya Kupası: İtalya

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Dünya Kupası tarihinin 2. turnuvası İtalya'da yapıldı. ilki gibi toplamda 70 gole sahip olan turnuvanın şampiyonu da 12 gol kaydederek 1934'ün en çok gol atan takımı İtalya oldu.
02/06/2014 - 20:39
1934 FIFA Dünya Kupası, Avrupa Kıtası'nda düzenlenen ilk Dünya Kupası’dır. Evsahibi olan İtalya 1932 Ekim’inde FIFA tarafından İsveç’le birlikte iki adayken seçildi. 
 
1934 FIFA Dünya Kupası, aynı zamanda 32 ülkeden katılım başvurusu alması sebebiyle, katılımcı ülkelerin eleme maçları yaparak katılabildikleri ilk turnuva oldu. İtalya, evsahibi takım olmasına rağmen elemeye girerek Dünya Kupası'nda bir ilki gerçekleştirdi. 
 
İlk Düya Kupası’nın şampiyonu Uruguay, Avrupa ülkelerinin bir önceki turnuvaya katılmamış olmalarını sebep göstererek turnuvaya katılmayı reddederken, İtalya’nın lokasyon açısından uzak olmasından dolayı birçok Güney Amerika ülkesi de turnuvaya gidemedi. Bunların dışında İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler de turnuva elemelerine katılmadılar.  
 
İtalya'da düzenlenen 1934 FIFA Dünya Kupası posteri: 
 
http://i.imgur.com/4M0zoRx.jpg
 
17 maçın oynandığı 1934 Dünya Kupası’nı statlarda toplamda 363.000 kişi izledi. Bu kupada takımlar gruplara ayrılmadı. Çekilen kura ile ülkeler birbiriyle eşleşti ve 16 takım eleme maçlarına başladı. Kazananlar sırasıyla çeyrek final, yarı final ve finale kadar eleme usulü karşılaştılar. 
 
İlk turnuva gibi bu turnuvada da 70 gol atıldı. Kupanın en çok gol atılan maçı, İtalya’nın ABD’yi 7-1 yendiği maç oldu. Çeyrek finalde İtalya ile İspanya, normal süresi 1-1 biten maçın uzatılarak oynan 120 dakikası sonunda da eşitliği bozamayınca, o yıllarda penaltı atışı veya kura çekme sistemi olmadığı için maç ertesi gün yeniden oynandı. İtalya İspanya'yı Floransa'da Giuseppe Meazza’nın 11. dakikada attığı golle 1-0 yenerek yarı finale yükseldi. 
 
Yarı final maçlarında İtalya Avusturya’yı 1-0 yenerek, Çekoslavakya’da Almanya’yı Nejedly’nin 3 gölüyle 3-1 yenerek finale yükseldi. Nejedly aynı zamanda 5 golle turnuvanın gol kralı oldu. 
 
İtalya ile Çekoslavakya arasında oynanan final karşılaşması normal süresini 1-1 doldurduğu için ma. uzatmalara gitti. 95. dakikada Schiavio attığı golle evsahibi İtalya’ya kupayı kazandırdı. İtalya, aynı zamanda 12 golle 1934 Dünya Kupası’nın en çok gol atan takımı oldu. 

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.