1938 FIFA Dünya Kupası: Fransa

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
1938 FIFA Dünya Kupası Fransa'da düzenlendi. İtalya turnuvanın şampiyonu olurken, İtalya teknik direktörü Vittorio Pozzo, üst üste iki kez Dünya Kupası kazanarak tarihe geçti.
03/06/2014 - 14:02
1938 Dünya Kupası Fransa’da düzenlendi. Kupaya 12 Avrupa, 1 Asya, 1 Güney Amerika ve 1 Orta Amerika ülkesi katıldı. 
 
Kupayı düzenlemek üzere adaylığını koymuş olan Arjantin, organizasyonun kendisine verilmemesi sebebiyle turnuvaya katılmadı. Bu olay Arjantin’deki taraftarlardan büyük tepki topladı. Bir önceki Dünya Kupası’nda Avrupa ülkelerinin ilk turnuvaya katılmamış olmasını protesto eden Uruguay, tepkisini 3. turnuvada da devam ettirdi ve katılım gerçekleştirmedi. 
 
II. Dünya Savaşı’nın başlamakta olduğu yılda Avusturya ise Hitler Almanya’sının işgaline uğradığı için turnuvaya katılamadı. 
 
1938 Fransa Dünya Kupası posteri: 
 
http://i.imgur.com/9FmkJ4e.jpg
 
15 takımın katılımıyla oynanan ve statlarda toplamda 375.700 kişinin izlediği 18 maçta toplamda 84 gol atıldı. İlk turda oynanan Brezilya - Polonya maçı, Güney Amerika temsilcisinin galibiyeti ile 6-5 bitti ve turnuvanın en çok gol atılan maçı oldu. Brezilya’lı futbolcu Leonidas ise 8 golle turnuvanın gol kralı oldu. 1938 Dünya Kupası’nın en çok gol atan takımı da çeyrek final karşılaşmasında Küba’ya 8 gol atan İsveç oldu. 
 
Yarı final karşılaşmalarında İtalya, Brezilya'yı 2-1, Macaristan da İsveç'i 5-1 mağlup ederek, finale yükseldi. 
 
1938 Dünya Kupası'nda mutlu sona ulaşan ekip İtalya oldu. Son dünya şampiyonu İtalya, kupayı ikinci kez müzesine götürmeyi başardı. 
 
İtalya'nın başında 1934'de şampiyonluk yaşayan teknik direktör Vittorio Pozzo, 1938'de de takımını şampiyonluğa taşıyıp, tarihe geçti. Pozzo, dünya kupaları tarihinde bugüne dek iki kez şampiyonluk yaşamış tek teknik adam unvanını elinde bulunduruyor.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.