1962 FIFA Dünya Kupası: Şili

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Dünya Kupası organizasyonu, 12 yıllık bir aradan sonra 1962'de Güney Amerika kıtasına geri döndü. Şili'de düzenlenen turnuva tarihin en sert Dünya Kupası olarak geçti. 1. tur maçlarında Pele'nin de aralarında bulunduğu 37 futbolcu sakatlanarak turnuvaya veda etti.
05/06/2014 - 19:27
1962 Dünya Kupası 30 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasında Şili’de düzenlendi. 12 yıllık bir aradan sonra tekrar Güney Amerika kıtasına dönen turnuvanın hazırlık döneminde Şili’de yaşanan 9.5 şiddetindeki depremden bütün statlar ciddi hasar gördü. Organizasyon Komitesi Başkanı Carlos Dittborn Arica, yaşanan felaketlere rağmen dünya kupasının başlama tarihine kadar stadyumları yetiştirme sözü verdi ve bütün olumsuzluklara rağmen Şili, Dünya Kupasını düzenledi.
 
16 takımın yer aldığı statlarda 900.000’e yakın kişinin izlediği 32 maçta toplam 89 gol atıldı. Turnuvanın en çok gol atan takımı 14 golle Brezilya, gol kralları ise rakip takımın filelerini 4’er kez havalandıran Macaristan'dan Florian Albert, eski SSCB'den Valentin Ivanov, eski Yugoslavya'dan Drazen Jerkovic, Şili'den Leonel Sanchez, Brezilya'dan Vava ve Garrincha oldu. Böylece Dünya Kupası tarihinde ilk kez bir turnuvada 1’den fazla gol kralı çıkmış oldu. 
 
1962 Dünya Kupası posteri: 
 
http://i.imgur.com/GrwGiPE.jpg
 
Bir önceki turnuvada Brezilya’nın şampiyonluğundaki kilit isimlerden biri olan Pele, Çekoslavakya ile berabere kaldıkları maçta sakatlanarak turnuvanın geri kalanında forma giyemedi. Sakatlıklar konusunda 1962 Dünya Kupası, en sert geçen turnuva olarak tarihe geçti. Turnuvanın ilk turu tamamlandığında Pele ile birlikte 37 futbolcu sakatlanarak turnuva dışı kaldı. Birçok futbolcunun İtalya ile yapılan maçlarda sakatlanması ise Şili basınında İtalya’nın yanlışlıkla dövüş takımıyla turnuvaya katıldığı esprilerine sebep olmuştu. 
 
1962 Dünya Kupası’nın ‘ilk’lerle dolu bir turnuva olduğunu söylemek yanlış olmaz. 1954’teki turnuvada Macaristan forması giyen Ferenc Puskas, Şili’de İspanya takımıyla sahaya çıktı. Ve Dünya Kupası’nda iki farklı takım için forma giyen ilk Avrupalı futbolcu oldu. Daha önce 1930’da Güney Amerika takımlarından Arjantin adına top koşturan Luis Monti de 1934’te İltalya takımında şampiyonluğu yaşamıştı. 
 
Şili’deki Dünya Kupasında aynı zamanda ilk defa averaj sistemi uygulandı. 
 
Yarı final maçlarında, Çekoslavakya, Yugoslavya'yı 3-1 yenerek, bir önceki Dünya Kupası’nın şampiyonu Brezilya ise evsahibi takım Şili’yi 4-2 yenerek finale yükseldi. 
 
Stadyumda yaklaşık 69,000 kişi tarafından izlenen final maçında gülen taraf 3-1’lik üstünlükle Brezilya oldu. 

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.