1974 FIFA Dünya Kupası: Batı Almanya

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Daha önce Jules Rimet Kupası adı altında düzenlenen ve 1974'teki turnuva ile birlikte FIFA Dünya Kupası olarak adı değiştirilen organizasyon, o sene yeniden Avrupa'ya döndü ve Batı Almanya'da düzenlendi.
07/06/2014 - 14:26
Dünya Kupası, Meksika’dan sonra yüzünü yeniden Avrupa’ya döndü. 1974 FIFA Dünya Kupası, 13 Haziran - 7 Temmuz tarihleri arasında Batı Almanya’da düzenlendi. Böylece Almanya tarihinde ilk kez bir FIFA Dünya Kupası turnuvasına evsahipliği yaptı.
 
1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda İsrailli atletlerin öldürülmesi olayından sonra, 1974 FIFA Dünya Kupası’nda Batı Almanya’da yoğun güvenlik önlemleri alındı. 
Daha önce Jules Rimet Kupası adı altında düzenlenen organizasyon, bu turnuvada ilk kez FIFA Dünya Kupası olarak anıldı. Ve bugün hala kullanılmakta olan kupa ilk kez 1974'te tasarlanıp kullanıldı. 
 
1974 Dünya Kupası posteri:
 
http://i.imgur.com/Pfhmb0k.jpg
 
Dünya Kupası tarihinde ilk kez 1974’teki turnuvada bir Türk hakem görev aldı. Doğan Babacan, ilk kez Dünya Kupası’nda düdük çalmasının yanı sıra gösterdiği kırmızı kartla da tarihe geçti. Babacan’ın Batı Almanya-Şili maçında Güney Amerika ekibinden Caszely'ye gösterdiği kırmızı kart, kupa tarihindeki ilk kırmızı kart olarak kaydedildi.
 
16 takımın katıldığı ve stadyumlarda 1.774.022 taraftarın izlediği 38 maçta toplam 97 gol atıldı. Turnuvada dünya üçüncüsü olan Polonya 17 golle en çok gol atan takım, aynı takımdan Grzegorz Lato da 7 golle gol kralı oldu. 
 
1974 FIFA Dünya Kupası resmi topu, adidas Telstar: 
 
http://i.imgur.com/qOU5VCT.jpg
 
Evsahibi Batı Almanya’nın turnuva boyunca tek yenilgisini Dünya Kupası’na ilk kez katılan Doğu Almanya’dan alması, 1974’e dair ilginç bir anı oldu. 
 
Turnuvanın ikinci tur aşamasında, bir üst tura yükselen 8 takım arasında A ve B grupları oluşturuldu. Kendi gruplarında birinci olan Hollanda ve evsahibi Batı Almanya doğrudan finale yükseldi. 
 
Batı Amlanya'nın turnuva boyunca kullandığı takım otobüsü: 
 
http://i.imgur.com/0gGzHo4.jpg
 
Münih Olimpiyat Stadı'nda 78 bin 200 kişinin izlediği finalde Batı Almanya, Johan Neeskens'in 2. dakikadaki penaltı golüyle geriye düşmesine rağmen, 25. dakikada Paul Breitner'ın penaltısı ve 43. dakikada Gerd Müller'in golüyle sahadan 2-1 galip ayrıldı ve tarihinin 2. Dünya Kupası şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.