1986 FIFA Dünya Kupası: Meksika

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
1986 Dünya Kupası, aralarında turnuvaya ilk kez katılan Danimarka, Irak ve Kanada’nın da bulunduğu 24 takımın katılımıyla Meksika’da gerçekleşti. Turnuvaya damga vuran olay ise Maradona'nın, kendisinin de "Tanrı'nın eli" şeklinde tanımladığı golü oldu.
08/06/2014 - 01:10
FIFA Dünya Kupası’nı ikinci kez ağırlayan ilk ülke Meksika oldu. 1986 Dünya Kupası, aralarında turnuvaya ilk kez katılan Danimarka, Irak ve Kanada’nın da bulunduğu 24 takımın katılımıyla Meksika’da gerçekleşti. 
 
1986 Dünya Kupası posteri: 
 
http://i.imgur.com/fMv5QYk.jpg
 
Turnuvaya Avrupa'dan 14, Afrika, Kuzey-Orta Amerika ve Asya'dan 2'şer, Güney Amerika'dan ise 4 takım katıldı.
 
1978’de ilk kez Meksika tribünlerinde kullanılan ve günümüzde taraftarların en çok kullandığı hareketler arasında olan ünlü “meksika dalgası” da bu turnuvada tribün kültürüne iyice yerleşti. 
 
1986 Dünya Kupası'nda toplam 2.393.331 taraftarın huzurunda oynanan 52 maçta 132 gol atıldı. En çok gol atan takım 14 kere rakip takımın filelerini havalandıran Arjantin oldu. Turnuvada oynadığı 5 maçta 6 gole imza atan İngiliz futbolcu Garry Lineker ise Meksika 1986’nın gol kralı ünvanını kazandı. 
 
Kupanın gol kralı her ne kadar Lineker olsa da, atılan bir gol herkesinkinden ünlü oldu. 
 
1986 Dünya Kupası, bu golün sahibi Maradona’nın yıldızlaştığı turnuva oldu. Arjantin’li futbolcu, turnuva süresince takımının şampiyonluğu kazanmasında çok önemli rol oynayan 5 gol kaydetmişti. Arjantin ile İngiltere arasında Azteca Stadı'nda oynanan ve 114 bin 580 kişinin izlediği maçta Maradona, İngiliz kaleci Shilton'ı eliyle attığı golle mağlup etti. Futbolcuların itirazlarına rağmen hakemin kararının değişmediği gol için Maradona maç sonrası verdiği röportajda “Tanrı’nın eli” ifadesini kullandı. Efsane oyuncunun aynı maçta attığı diğer gol de çalımları sayesinde kupa tarihinin en güzel gollerinden biri olarak kaydedildi. 
 
Maradona'nın "Tanrı'nın eli" golü: 
 
http://i.imgur.com/qggqZJ1.png
 
Kupanın yarı finalinde Arjantin, Belçika'yı, Batı Almanya da Fransa'yı aynı skorlarla 2-0 geçerek, adlarını finale yazdırdılar.
 
Arjantin, Meksiko City'deki Azteca Stadı'nda 114 bin 600 seyirci önünde oynanan final maçında, Batı Almanya karşısında 3-2 galip geldi ve ikinci kez kupayı müzesine götürdü.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.