2014 Dünya Kupası'na Amerika Kıtası Damga Vurdu

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
2014 Dünya Kupası'nda grup maçları tamamlandı. Amerika takımlarının başarısı dikkat çekerken Avrupa kıtasında hayal kırıklığı söz konusu
27/06/2014 - 16:29
Brezilya'da düzenlenen 2014 Dünya Kupası birbirinden gollü, zevkli maçların yanı sıra sürpriz sonuçlara da sahne oluyor ve bunda en büyük pay Amerika kıtası takımlarında.
 
Sekizinci kez Amerika kıtasında (CONMEBOL-CONCACAF) düzenlenen 2014 Dünya Kupası'nda grup maçları dün sona erdi. Grup maçlarına Amerika kıtası takımları damga vururken, Avrupa kıtası gerçek bir hayal kırıklığı yarattı.
 
Bugüne kadar 19 kez düzenlenen turnuvada son şampiyon İspanya, 2010 yılında Güney Afrika'da düzenlenen organizasyonu şampiyon tamamlamış ve kupayı kıtası dışında kazanan tek Avrupa takımı olmuştu. 
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2349/b/06272014010435_95861.jpg
 
Kupaya CONMEBOL(Güney Amerika Kondeferasyonu)'den katılan takımlar
Brezilya
Arjantin
Kolombiya
Uruguay
Şili
Ekvador (Elendi)
 
Brezilya'ya Güney Amerika'dan katılan 6 takımdan 5'i ikinci tura yükselme başarısı gösterdi. İkinci kez kupaya ev sahipliği yapan Brezilya grubu lider tamamlarken, Arjantin ise Messi önderliğinde 3'te 3 yaptı. Falcao'dan yoksun olsalar da Kolombiya C Grubu'nda oynadığı 3 maçta 3 galibiyet alarak üst tura yükseldi. 
 
Zorlu bir grupta yer alan Şili ise İspanya'yı da mağlup ettiği grubu ikinci tamamlayarak tur vizesini kaptı. Uruguay ise Ölüm Grubu olarak adlandırılan grupta son maçta İtalya'yı mağlup ederek adını üst tura yazdırdı. CONMEBOL'ü temsil ettiği halde üst tura çıkamayan tek takım ise Ekvador oldu.
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2349/b/06272014010806_57031.jpg
 
CONCACAF(Orta Amerika ve Karayipler Federasyonu)'tan katılan takımlar
Kosta Rika
Meksika
ABD
Honduras (Elendi)
 
2014 Dünya Kupası'nda en büyük sürprizi şüphesiz Kosta Rika yaptı. Ölüm Grubu olarak adlandırılan D Grubu'nda İngiltere, İtalya ve Uruguay'a rakip olan Kosta Rika, ilk maçta Uruguay'ı, ikinci maçta da İtalya'yı yenerek üst turu garantileyen ilk takım olurken grubu da lider tamamladı. 
 
Meksika ise renkli teknik direktörü Miguel Herrera yönetiminde ev sahibi Brezilya ile aynı puanı toplasa da averaj ile A Grubu'nu ikinci tamamladı. Jürgen Klinsmann önderliğinde zorlu bir grupta yer alan ABD ise son maçta Almanya'ya yenilse de averaj ile grubu ikinci tamamlayarak adını son 16'ya yazdırdı. CONCACAF'tan kupaya veda eden tek takım ise puan alamayan Honduras oldu. 
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2349/b/06272014010954_fc00a.jpg
 
UEFA(Avrupa)'dan katılan takımlar
Belçika                                                      Portekiz (Elendi)                         Rusya (Elendi)
Fransa                                                        İspanya (Elendi)
Almanya                                                    Hırvatistan (Elendi)
Hollanda                                                    Bosna-Hersek (Elendi)
Yunanistan                                               İtalya (Elendi)
İsviçre                                                          İngiltere (Elendi)
 
Brezilya'da en büyük hayal kırıklığını şüphesiz Avrupa takımları yaşattı. İspanya, İtalya, İngiltere, Portekiz, Rusya, Hırvatistan, Bosna-Hersek gibi önemli takımlar turnuvada kötü performans göstererek erken veda ettiler.
 
Yakaladığı jenerasyon ile son 3 uluslararası organizasyonda mutlu sona ulaşarak başarılması zor bir işe imza atan İspanya, 2014 Dünya Kupası'nın da en büyük favorilerinden biriydi ama ilk maçta Hollanda'ya 5-1 yenildiler. İkinci maçta da Şili'ye mağlup olarak elendiler. İngiltere ise yine büyük beklenti içinde geldiği Brezilya'dan eli boş döndü.
 
İtalya iyi başladığı organizasyonu kötü bitirdi ve son maçta Uruguay'a yenilerek veda etti. Portekiz, Rusya, Hırvatistan ve Bosna-Hersek takımları da beklentileri karşılamayarak elendiler.
 
13 takım ile 2014 Dünya Kupası'na katılan Avrupa kıtasından sadece 6 takım yoluna devam ediyor.
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2349/b/06272014011112_93737.jpg
 
CAF(Afrika Kondeferasyonu)'tan Katılan Takımlar
Cezayir
Nijerya
Gana (Elendi)
Fildişi Sahili ( Elendi)
Kamerun (Elendi)
 
Afrika kıtası ise 5 ekiple yer aldığı Brezilya'da etkileyici performans gösteremedi. Cezayir ve Nijerya üst tura çıkma başarısı gösteririrken, Fildişi Sahili, Gana ve Kamerun kupaya veda etti.
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2349/b/06272014011401_b408c.jpg
 
AFC(Asya Konfederasyonu)'den Katılan Takımlar
Avustralya (Elendi)
İran (Elendi)
Japonya (Elendi)
Güney Kore (Elendi)
 
Dört takımla katıldıkları Brezilya'da hiçbir varlık gösteremeyen Asya kıtasından hiçbir takım üst turu göremedi. Avustralya her ne kadar zevkli maçlar oynasa da grubu sonuncu tamamladı. Turnuvadaki tek golünü son maçta atabilen İran dışında Japonya ve Güney Kore de gruplarını sonuncu tamamladılar.
 

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.