Almeida: ''Ülkem için gol atmak beni mutlu ediyor''

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Beşiktaş'ın ünlü oyuncusu Hugo Almeida, FIFA.com'a Dünya Kupası hakkında açıklamalarda bulundu. Ülkesi için gol atmanın kendisini mutlu ettiğini söyleyen Almeida, takımına güvendiğini söyledi.
06/05/2014 - 13:30
Beşiktaş’ın ünlü forvet’i Hugo Almeida, aynı zamanda Portekiz milli takımı oyuncularından biri. FIFA.com, 2014 Dünya Kupası eleme maçlarında 17 gol kaydeden Almeida ile turnuva, Almanya ile yapacakları ilk maç ve süperstar takım arkadaşı hakkında bir röportaj gerçekleştirdi.  
Dünya Kupası yaklaşıyor. Heyecanlı mısınız?
Tabi ki! Biraz daha zaman var. Lig’de başarmamız gereken şeyler var. Ama heyecan yaklaştıkça artıyor. 
 
Bir kere Dünya Kupası’na katılmıştınız. Böyle bir turnuvada yer almak nasıl bir duygu?
Bir futbolcu olarak normalde tecrübe ettiğinizden çok daha farklı. Dünyanın en iyi milli takımlarına karşı oynuyorsunuz. Sadece Avrupa’dan değil, diğer kıtalardan da. Bu müthiş bir deneyim!
 
Kura hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sadece kaliteli takımlar buna hak kazanıyor dolayısıyla bizim grubumuz da çok zorlu. Neler başarabileceğimizi göreceğiz. 
 
ABD ve Ghana ile birlikte, Almanya ile de tekrar karşılaşacaksınız…
Son turnuvalarda onlara karşı oynadığımızda çok iyi sonuçlar almamıştık. Umarım bu sefer farklı olur. İlk maçımıza Almanya ile çıkacak olmak kesinlikle bir avantaj. O kadar güçlü bir takımla grup maçlarının sonuna doğru oynamak çok zor olurdu. Benim için Almanya’ya karşı oynamak özel olacak çünkü Bremen’deki arkadaşlarımı uzun zamandır görmüyorum ve Dünya Kupası’nda onları görebileceğim. Yine de maç sırasında arkadaş diye bir şey yoktur. Savaşacağız ve ilk puanlarımızı almak için her şeyimizi vereceğiz.  
 
Bremen’den bahsetmişken, eski kulübünüz şu anda bazı sorunları yaşıyor ve küme düşme olasılıkları var…
Her şeyi takip ediyorum ve Werder’in yıllar içinde geldiği nokta beni hayal kırıklığına uğrattı. Ben oradayken Bermen şampiyonluk için mücadele ediyordu. Bu durumun değişmesi beni üzüyor ama umarım her şey düzelmeye başlar. Werder için şans dilemeye devam edeceğim. 
 
2011’den beri Beşiktaş’tasın. Gelecekte ne yapmayı planlıyorsun?
Şu anda zirveye yakınız ve en azından en iyi takımlar arasında kalmak istiyoruz. Gelecek sezon için henüz bir plan yapmadım. Neler olacağını bilemezsiniz. 
 
Dünya Kupası’na dönelim, turnuvada kimlerin favori olduğunu düşünüyorsunuz?
Bir favori seçmem gerekse bu öncelikle Portekiz olurdu. Geçmişte Dünya Kupası’nı kazanmış olan takımlar kesinlikle yine kazanmaya çalışacaktır. Bu doğrultuda Brezilya, İspanya, çok yaklaşmış olan Almanya ve italya’yı da unutmamak gerekir. 
 
Portekiz Dünya Kupası’nı alabilir mi?
Öncelikle grubu geçmek istiyoruz. Zorlu mücadelelerde her şey olabilir. Favori takımlar arasında olmadığımız kesin ama güçsüz takımlar arasında da değiliz. İyi bir takımımız var ama bunu sahada da ispatlamamız gerek. 
 
Eleme grubunu Rusya’nın gerisinde 2. sırada tamamladınız ve İsviçre ile play-off oynamak durumunda kaldınız. Portekiz takımı bu nasıl bir durumdu?
Bu tip maçlar her zaman zor olmuştur. İyi bir takım olduğumuz için bu bir hayal kırıklığı yarattı ama eleme maçında birkaç hata yaptık. Bunun cezasını da İsviçre ile play-off oynayarak ödedik ama o maçta asıl oyunumuzu gösterebildik. 
 
Cristiano Ronaldo İsviçre’ye 4 gol atarak neredeyse tek başına Portekiz’in yerini perçinlemiş oldu. Ronaldo insan olarak nasıl?
Ronaldo harika bir adam ve milli takımdan benim yakın arkadaşım. Her zaman birlikteyiz. Her zaman herkese hatır sorar. Birinin yardıma ihtiyacı varsa ilk o koşar.
 
Siz ve Helder Postiga milli takımın Ronaldo’dan sonra en üretken forvetlerisiniz. Kendi rolünüzü nasıl görüyorsunuz?
(Gülüyor) Bunu teknik direktöre sormak lazım. Benim için önemli olan kadroda olmak ve ülkem için oynayacak olmak. 
 
Eski teknik direktörünüz Felipe Scolari şu anda Brezilya milli takımında. Scolari hakkında neler söylersiniz?
Scolari, takımı zorlayan çok iyi bir antrenör. Takımla eğlenmeyi uğraşmayı sever ama çok sıkı çalışır ve işini şansa bırakmaz. Brezilya’yı şampiyonluğa götürmek için gerekli niteliklere sahip biri.
Kaynak: FIFA.COM

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.