Bir Turnuva Geleneği: Ölüm Grubu

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Brezilya'da düzenlenecek olan 2014 FIFA Dünya Kupası'nda İtalya, İngiltere, Uruguay ve Kosta Rika, 'Ölüm Grubu'nda birbirleriyle mücadele edecekler.
11/06/2014 - 19:00
İsim olarak her ne kadar insanlara çekici gelmese de ‘Ölüm Grubu’ tabiri kupa ve turnuvalarda bir gelenek haline gelmiş durumda.
 
Bu yıl yirminci kez Brezilya’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nda 32 takım toplam 8 grupta mücadele edecek. Her grup birbirinden zorlu olsa da ölüm grubu tabirini hak eden iki grup var denebilir. Bunlardan ilki 13,5 FIFA sıralaması ortalaması ile İtalya, İngiltere, Uruguay ve Kosta Rika’nın yer aldığı D Grubu.  Almanya, ABD, Portekiz ve Gana’nın yer aldığı G Grubu ise 14 ortalama ile onları takip ediyor.
 
2014 Brezilya ile art arda 14, toplamda 18’inci kez FIFA Dünya Kupası’nda yer alacak olan İtalya, 4 kez kupayı kazanarak Brezilya’dan sonra bu büyük turnuvayı en çok şampiyon tamamlayan ikinci takım oldu. Ayrıca Gök Mavililier kazandıkları 4 şampiyonluk ile Avrupa kıtasının en başarılı temsilcisi konumunda. Prandelli yönetimindeki Azzurri, şampiyon olarak Brezilya’yı yakalamanın peşinde.
 
1930 yılında ilk kez düzenlenen organizasyona ev sahipliği yapma başarısı gösteren Uruguay, bununla yetinmeyip mutlu sona da ulaşarak evindeki organizasyonda şampiyonluk sevinci yaşadı. FIFA Dünya Kupası’nın ilk şampiyonu olan Güney Amerika ülkesi 1950 yılında olduğu gibi yine Brezilya’nın ev sahipliğinde de mutlu sona ulaşarak şampiyonluk hasretine son vermek istiyor.
 
On beşinci kez Dünya Kupası’na katılmaya hazırlanan İngiltere 1966 yılında organizasyona ev sahipliği yaptı ve tek şampiyonluğunu elde etti. Büyük turnuvalar öncesi yüksek beklenti içine girseler de son yıllardaki en iyi derecesi çeyrek final olan takım, Roy Hodgson yönetiminde bu sefer beklentileri karşılamaya ve şampiyon olmaya çalışacak.
 
Grubun diğer ekibi olan Kosta Rika için hem şanssız hem de grubun en zayıf halkası diyebiliriz. Daha önce FIFA Dünya Kupası’nda şampiyonluk sevinci yaşayan 3 takım ile karşılaşacak olan Orta Amerika ülkesinin işi bir hayli zor olacak.
 
D Grubu ilk maçında Uruguay ile Kosta Rika arasında 14 Haziran Cumartesi günü TSİ 22.00’da oynanacak. Grubun diğer maçında ise cumartesiyi pazara bağlayan gece TSİ 01:00’de İtalya ile İngiltere karşı karşıya gelecek.

İlgili sayfalar


Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.