Dünya Kupası’nın ilk kırmızı kartı Türk hakemden

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Dünya kupalarında kırmızı kart uygulaması 1970 Meksika'da başladı. Ancak bu kupada hakemler kırmızı kartlarına başvurmadı. Dünya Kupası tarihinde ilk kez kırmızı kartı gösteren ise bir Türk hakem oldu.
02/06/2014 - 09:33
Dünya Kupası’nda 1970’ten sonra uygulanmaya başlanan “kırmızı kart” o tarihten bugüne kadar ilginç istatistikler çıkardı. 
 
Brezilya, bugüne dek katıldığı dünya kupalarında 11 kırmızı kart görerek, en çok kırmızı kartla cezalandırılan ülke olarak dikkat çekti. Bu ülkeyi, 10 kırmızı kartla Arjantin, 8 kırmızı kartla da Uruguay izledi. Kamerun, İtalya, Hollanda ve Batı Almanya, 7'şer kez kırmızı kartla cezalandırıldı.
 
En fazla sarı kart gören takım ise 103 kartla Arjantin oldu. İtalya 87, Brezilya ise 83 kez sarı kart gördü.
 
Dünya Kupası finallerinde Türk Milli Takımı oyuncularına da 2 kez kırmızı kart gösterildi. 2002 Dünya Kupası'nda Türk Milli Takımı Brezilya ile yaptığı ve 2-1 kaybettiği karşılaşmada Alpay Özalan ve Hakan Ünsal kırmızı kart gördü.
 
Dünya Kupası’nın ilk kırmızı kartını Doğan Babacan gösterdi
Almanya'da gerçekleştirilen 1974 Dünya Kupası'na çağrılan ilk Türk hakem Doğan Babacan, bu kupada tarihe geçmeyi başardı. Babacan, Almanya ile Şili arasında Berlin'de oynanan maçın 67. dakikasında Şilili futbolcu Carlos Caszely'i kırmızı kartla oyun dışında bıraktı. Bu kart, dünya kupalarının ilk kırmızı kartı oldu.
 
Dünya Kupası’nda o tarihten bugüne kadar 159 kez kırmızı kart gösterildi. 
 
Bir maçta 4 kırmızı kart
Almanya'da 2006'da yapılan Dünya Kupası, 28 kırmızı kartla, en çok kart gösterilen turnuva olarak Dünya Kupası tarihine geçti.
 
Almanya 2006'da yapılan Portekiz-Hollanda karşılaşması, en çok kırmızı kart gösterilen maç oldu. Bu maçta Rus hakem Valentin Ivanov, 4 kez kırmızı kartına başvurdu.
 
Kupa tarihinde final maçlarındaki ilk kırmızı kart ise 1990 İtalya'da gösterildi.
 
Batı Almanya ile Arjantin arasında yapılan finalde Güney Amerika ekibi 65. dakikada Pedro Monzon'un gördüğü kırmızı kartla 10 kişi kaldı. Böylece Monzon, final maçlarında kırmızı kart gören ilk futbolcu oldu. Batı Almanya, 85. dakikada Andreas Brehme'nin penaltı golüyle maçı 1-0 kazanıp şampiyon olurken, Arjantin 87. dakikada Gustavo Dezotti'nin kırmızı kartıyla karşılaşmayı 9 kişi tamamladı.
Kaynak: A Haber

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.