​Karembeu: “Dünya Kupası hayallerin ve umudun simgesidir”

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Coca-Cola tarafından düzenlenen FIFA Dünya Kupası Turu kapsamında İstanbul’ a gelen FIFA Dünya Kupası, Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi önündeki özel çadırda futbolseverlerle buluştu. FIFA Dünya Kupası’na Türkiye ziyaretinde eşlik etmek için, Fransız efsane futbolcu Christian Karembeu da İstanbul’a geldi.
28/02/2014 - 10:50
Futbol dünyasının en değerli sembolü FIFA Dünya Kupası,
İstanbul’da büyük ilgi gördü

Coca-Cola tarafından düzenlenen FIFA Dünya Kupası Turu kapsamında İstanbul’ a gelen FIFA Dünya Kupası, Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi önündeki özel çadırda futbolseverlerle buluştu. FIFA Dünya Kupası’na Türkiye ziyaretinde eşlik etmek için, Fransız efsane futbolcu Christian Karembeu da İstanbul’a geldi.
 
Sadece kupayı kazanma başarısı göstermiş takımların kadroları ve FIFA tarafından özel olarak yetkilendirilen kişilerin dokunabildiği FIFA Dünya Kupası için Coca-Cola tarafından kurulan özel çadırda, sporseverler FIFA Dünya Kupası ve 2014 FIFA Dünya Kupası maskotu Fuleco ile hatıra fotoğrafı çektirdi ve sporla iç içe bir gün geçirdi.
 
Tur kapsamında geçtiği her ülkede yüz binlerce taraftarı peşinden sürükleyen, dünyanın en değerli futbol sembolü FIFA Dünya Kupası, Coca-Cola tarafından Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi’nin önünde kurulan özel çadırda binlerce sporseverle bir araya geldi. 1998 yılında Fransa Milli Takımı Dünya Kupası’nı kazanmış, aynı zamanda iki kez de Şampiyonlar Ligi Kupası’nı havaya kaldırmış olan Fransız efsane futbolcu Christian Karembeu da, FIFA Dünya Kupası’nın Türkiye ziyareti kapsamında kurulan çadır etkinliklerine özel olarak katıldı. 
 
Karembeu: “Dünya Kupası hayallerin ve umudun simgesidir”
Türkiye’yi bir futbol ülkesi olarak yakından takip ettiğini belirten Karembeu, “Türkiye’nin çok yakın bir zamanda Dünya Kupası’nda yer alacağına inancım tam” dedi. FIFA Dünya Kupası’nı kazanmanın bir futbolcunun ulaşabileceği en büyük büyük başarı olduğunu vurgulayan Karembeu, “Dünya Kupası, hayallerin ve umudun simgesidir. FIFA Dünya Kupası’nı 1998 yılında havaya kaldırmış biri olarak, Kupa’yı tekrar yakından görmek çok önemli bir tecrübe ve heyecan. Bu imkânı sunan FIFA ve Coca-Cola’ya teşekkür ediyorum” dedi. 
 
Ziyaretçiler futbol dolu bir gün geçirdi
Eylül ayında Brezilya’dan yola çıkan FIFA Dünya Kupası, gittiği her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de futbol coşkusunu doruklara taşıdı. İstanbullu futbolseverler, 7’den 70’e herkesi coşku seline sürükleyen FIFA Dünya Kupası Turu etkinliklerinde, Coca-Cola tarafından kurulan özel FIFA Dünya Kupası çadırında, üç boyutlu hologram filmiyle Dünya Kupası maçlarının unutulmaz anlarını izleme imkanına sahip oldu. Ayrıca, 2014 FIFA Dünya Kupası maskotu Fuleco ve orijinal FIFA Dünya Kupası ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.
 
Orijinal FIFA Dünya Kupası ile fotoğraf çektirmek için uzun kuyruklar oluştu
FIFA tarafından özel olarak görevlendirilen kişiler, devlet başkanları ve kupayı kazanma başarısı göstermiş takımların kadroları haricinde, kimsenin dokunamadığı, 36.8 santimetre uzunluğunda, 6.175 gram ağırlığındaki 18 ayar altından yapılmış orijinal FIFA Dünya Kupası’na İstanbullu futbolseverler, büyük ilgi gösterdi. 
 
51’i yeni, 90 ülkeyi ziyaret ediyor
73. durak olarak İstanbul ziyaretini tamamlayan Dünya Kupası, FIFA Dünya Kupası Turu dâhilinde tüm dünyada 51’i yeni, 90 ülkeyi ziyaret ediyor. Tur boyunca yaklaşık 150 bin km yol kat eden kupanın İstanbul’dan sonraki durağı ise İsveç olacak.
 
Futbolseverlerin, İstanbul’da üç gün geçirecek FIFA Dünya Kupası’nı twitter’dan #dunyakupasi hashtag’i ile takip etme imkanı bulunuyor.
 
FIFA Dünya Kupası Hakkında
FIFA Dünya Kupası 36,8 santimetre yüksekliğinde,
6,175 gram ağırlığında 
18 ayar som altından yapılmış.
Tabanda iki tabaka malakit taşı bulunuyor. Kupanın altında, 1974’ten beri FIFA Dünya Kupası’nı kazanan ülkeler ve turnuva yılı kazılı. FIFA Dünya Kupası’nı kazanan takımlar bir süreliğine orijinal kupayı tutabiliyorlar. Sonrasında, kupanın bir benzeri (replikası) veriliyor. Altın kaplama olan bu benzerler (replika), FIFA Dünya Kupası Kazananları Kupası adıyla anılıyor.
 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.