Kıtalar savaşı

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
12 Haziran – 13 Temmuz tarihlerinde yirmincisi düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nda Avrupa ve Güney Amerika Konfederasyonları’nın çekişmesi söz konusu
27/05/2014 - 17:49
İlki 1930 yılında Uruguay’da başlayan serüven bu yaz Brezilya’da devam ediyor. Dünya Kupası bugüne kadar bünyesinde birçok mükemmel maç, takım, oyuncu ve daha birçok farklı unsur barındırdı. 
 
Takımlar altı kıtada yapılan elemeler sonucu Dünya’nın bu en büyük futbol şöleninde yer almak için mücadele ediyorlar. Asya (AFC), Afrika (CAF), Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF),  Okyanusya (OFC), Güney Amerika (CONMEBOL) ve Avrupa (UEFA) Konfederasyonu’nda yer alan takımlar, elemelerdeki performansları sonrası Dünya Kupası’nda yer alıyor.
 
Bugüne kadar düzenlenen 19 organizasyonda 5 kez ipi göğüsleyen Brezilya en çok şampiyon takım konumunda iken, en yakın takipçisi İtalya’nın 4 şampiyonluğu bulunuyor. Brezilya (5), Arjantin (2), Uruguay (2)’ın şampiyonlukları ile CONMEBOL (Güney Amerika) Konfederasyonu’nun toplam 9 şampiyonluğu mevcut. Güney Amerika temsilcileri 4 kez ikinci olurken, 3 kez de Dünya Kupası’nı üçüncü tamamladılar.
 
Ama zirvede UEFA (Avrupa) var. İtalya (4), Almanya (3), İngiltere (1),  Fransa (1) ve İspanya (1) ile toplamda 10 kez mutlu sona ulaştılar. Şampiyonluk sayısı dışında ikinci ve üçüncülükte de Avrupa kıtası önde. 10 kez şampiyon olan Avrupa Konfederasyonu takımları 15’er kez ikincilik ve üçüncülük yaşadılar.
 
Güney Amerika ve Avrupa konfederasyonunun baskınlığı son yıllarda o kadar arttı ki, 1994, 1998 ve 2006 yıllarında bütün çeyrek finalistler bu kıtalardandı.
 
Diğer dört konfederasyon henüz şampiyon çıkaramadı. AFC (Asya) Konfederasyonunun en başarılı performansı 2002’de Güney Kore ve Japonya’nın ortaklaşa düzenlediği organizasyonda Türkiye’ye mağlup olarak yaşadıkları dördüncülük. 
 
CAF (Afrika) kıtasının en iyi performansı ise 1990, 2002 ve 2010 yılındaki yaşadığı çeyrek finaller. CONCACAF (Orta Amerika ve Karayipler)’in en önemli başarısı ABD ile Uruguay’daki ilk turnuvada yaşadıkları üçüncülük. OFC (Okyanusya) ise en büyük başarısını ise 2006’da ikinci tur oynayan Avustralya ile yaşadı.
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2250/b/05272014054650_232de.jpg
 
Kupa Tarihi
Bugüne kadar düzenlenen 19 turnuvada Avrupa ve Güney Amerika Konfederasyonu temsilciliklerinin hegemonyası söz konusu. 1930 yılındaki ilk Dünya Kupası Uruguay’da düzenlendi. On üç takımın mücadele ettiği ilk kupayı ev sahibi Uruguay kazandı. Güney Amerika’ya ilk kupayı getiren takım olan Uruguay’dan sonra 1934 yılında Dünya Kupası Avrupa’ya taşındı.
 
İtalya ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda yine ev sahibi takım olan İtalya mutlu sona ulaşırken, Avrupa kıtasına da ilk şampiyonluğu kazandırdılar.  Giuseppe Meazza’lı İtalya, 1938 yılında Fransa’nın ev sahipliği yaptığı turnuvada finalde Macaristan’ı yenerek art arda ikinci kez şampiyon oldu. 
 
İkinci dünya savaşı nedeni ile Dünya Kupası’na verilen ara 1950’de sona erdi. Britanya takımlarının da ilk kez katıldığı turnuvada 13 takım mücadele etti. Final grubu şeklinde oynanan karşılaşmada kendisine beraberliğin yeteceği maçta ev sahibi Brezilya finalde Uruguay’a 2-1 mağlup olarak dramatik bir şekilde kaybederken, Uruguay ikinci ve son Dünya Kupası şampiyonluğunu elde etti.  1954’de takım sayısı 16’ya çıkarken Ferenc Puskas’lı Macaristan’ı yenen Batı Almanya ilk şampiyonluğunu kazanıp, kupayı tekrar Avrupa kıtasına getirdi. 
 
1958’de Pele’li Brezilya ilk şampiyonluğunu elde ederken, 1962’de Şili’de de Dünya şampiyonu olarak İtalya’dan sonra art arda Dünya Kupası’nı kazanma başarısı gösterdi. 1966’da ev sahibi İngiltere finalde Batı Almanya’yı yenerek tek şampiyonluğunu yaşarken, Uruguay ve İtalya’dan sonra üçüncü ev sahibi şampiyonu oldu. 
 
http://www.tribundergi.com/g/337/2250/b/05272014054826_f1ab7.jpg
 
1970’den sonra kupa adeta Güney Amerika ve Avrupa kıtası arasında mekik dokudu. Pele’li Brezilya bir kez daha şampiyon olurken, 1974’de Beckenbauer ve Gerd Müller’in önderliğinde Batı Almanya kupayı tekrar kazandı.
 
1978’de Mario Kempes’in gol krallığında Arjantin ilk şampiyonluğunu kazandı. 1982’de toplam takım sayısı 24’e çıkarılıldı. İtalya üçüncü kez şampiyon olurken, 1986’da çeyrek finalde İngiltere’yi dünya futbol efsanesi Diego Maradona’nın ‘’Tanrının Eli’’ dediği golle geçen Arjantin, finalde de Batı Almanya’yı yenerek ikinci ve son şampiyonluğunu yaşadı. Kupa tekrar Güney Amerika’nın olurken, Batı Almanya üçüncü kez finalde kaybeden taraf oldu.
 
1990’da İtalya’nın ikinci kez ev sahipliği yaptığı organizasyonda Batı Almanya ile Arjantin finalde tekrar karşılaştı. Arjantin’i 1-0 yenen Batı Almanya ikinci şampiyonluğunu kazanırken aynı zamanda 1986’nın da intikamını almış oldu. 
 
1994 finali ise uzun süre unutulmayacak cinstendi. Bir tarafta Galatasaray’lı Taffarel, Dunga, Bebeto, Romario’lu Brezilya, diğer tarafta ise Baresi, Maldini, Dino Baggio ve Roberto Baggio’lu İtalya vardı. Penaltılara kalan karşılaşmada üçüncü atışlar sonucu eşitlik vardı. Massaro kaçırıp, Dunga atınca Roberto Baggio, bütün İtalya’nın kaderini belirleyecek atışı yapmak için topun başına geçti. Topu üstten dışarı vuran Baggio Brezilya’yı dördüncü kez şampiyon yaparken, toplam şampiyonluklarda da Sambacılar’ı 4-3 öne geçirdi.
 
1998’de toplam takım sayısı 32’ye çıkarılırken, ev sahibi Fransa finalde Brezilya’yı 3-0 yenerek tek şampiyonluğunu kazandı ve evinde düzenlediği organizasyonda şampiyonluk sevinci yaşayan takımlar kervanına katıldı.
 
2002’de Türkiye’nin de yer aldığı organizasyonda Brezilya beşinci ve son şampiyonluğunu kazanırken, bu şampiyonluk Dünya Kupası’nda Güney Amerika’nın kazandığı son şampiyonluk oldu. 2006’da İtalya, son Dünya Kupası’nda da İspanya mutlu sona ulaştı.
 
12 Haziran’da ev sahibi Brezilya ile Hırvatistan arasında oynanacak maç ile başlayacak olan 2014 Dünya Kupası’nda Okyanusya, Afrika, Orta Amerika ve Karayipler ile Asya konfederasyonları sürpriz yapıp şampiyonluk arayacaklar. Güney Amerika kıtası ise toplam şampiyonlukta Avrupa’yı yakalayarak durumu eşitlemeye çalışacak.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.