La Tri, Brezilya’da Kaptana Emanet: Antonio Valencia

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Turnuvanın en zayıf ekiplerinden biri olan ‘Üç Renkliler’in güvendiği isim belli: Antonio Valencia.
24/05/2014 - 15:56
Yirmi birinci yüzyıldaki Dünya Kupası maceralarında giderek kötü bir performans sergileyen Ekvador, Güney Afrika’da düzenlenen kupaya gidemedikten sonra Brezilya biletini cebine koydu. Turnuvanın en zayıf ekiplerinden biri olan ‘Üç Renkliler’in güvendiği isim ise belli: Antonio Valencia.
 
Kariyerinde daha önce Kolombiya ve Hondurans’ın ulusal takımlarının da başında bulunan Kolombiyalı Reinaldo Rueda Rivera’nın teknik direktörü olduğu Ekvador Milli Takımı, 2014 Dünya Kupası’nda imkansızı başarmak için ter dökecek. Turnuvanın E grubunda İsviçre, Fransa ve Honduras ile birlikte mücadele edecek olan Güney Amerika ülkesi, kısıtlı kadrosu ve zor gruba düşmenin verdiği olumsuz koşulların eşliğinde turnuvanın içinde yer alacak.
 
Dünya Kupası tarihinde sadece 2002 ve 2006 yıllarındaki kupalara katılma başarısı gösteren ve Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası’nda da çeyrek finalin kapısından dönen Ekvador, Güney Amerika’nın en büyüğünü belirleyen Copa America’da da son beş turnuvayı vasatın altında bir performansla geçirdi. Bu kupadaki son çeyrek finali 1997 senesinde görebilen Sarı-Kırmızı-Mavi renkliler, kısa bir yolculuk sonrası gidecekleri Brezilya’da da aynı sonu yaşayacak gibi…
 
http://imgim.com/8swv25nnzoas-0ry1uoeso2yj278tdtnb5bjzhnseqk.jpg
 
Kendi ülkesi dışında giyen birçok futbolcuya sahip olmasına rağmen Ekvador, ‘maçın kaderini değiştirebilecek oyuncu’ sınıfına giren isimlere sahip olma konusundaysa bir hayli şanşsız. Kalede ülkesi takımlarında forma giyen isimlere güvenen ülke, defansta da aynı sıkıntıyı yaşıyor. Orta alanda Dinamo Moskova’dan Christian Noboa, Vitesse’den Renato Ibarra ve ülkenin Morelia takımında forma giyen Jefferson Montero’ya sahip olan Ekvador, gol yollarında da bir zamanlar Manchester City için de ter döken Felipe Caicedo’nun ayağına bakıyor.
 
Güney Amerika temsilcisinin Brezilya’daki en büyük umudu ise Antonio Valencia. Bitmek bilmeyen enerjisi, yıllardır Manchester United’da oynamanın getirdiği tecrübe ve maçın kaderini değiştirebilecek nitelikte yeteneklere sahip olan kanat oyuncusu, üç maçlık bir serüven olan grup aşamasında ülkesine bir hayli katkıda bulunabilir. Bu zamana kadar Ekvador adına 70 küsür maçta forma giyen 28 yaşındaki Valencia, her zamankinden çok daha değerli durumda…

İlgili sayfalar


Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.