Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.
24/07/2014 - 19:13
Almanya milli takım kaptanı Philipp Lahm, sürpriz emeklilik kararı hakkında açıklamalarda bulundu. 
 
Geçtiğimiz sene milli takımda inanılmaz tecrübeler edindiğini ifade eden Lahm, “Bu başarılara ve rekabete kapılıp gitmek istemiyorum. Hayatım bana ait. Futbol kariyerimin haricinde de mutlu biri olarak kalmak istiyorum. Kararımla kurur duyuyorum. Kendimi hep bir bütün olarak tutmak istiyorum” dedi. 
 
Bayern Münih kaptanı, hayatında da milli takımda da yeni bir yapılandırmaya gidilmesi gerektiğine inandığını söyledi ve ekledi: 
 
“Şimdi sorumluluk sonraki jenerasyonun elinde. Bu oyuncuların çoğu benden 8-9 yaş küçükler ve saygı duyacakları, desteğiyle gelişebilecekleri kaptanlarını kendileri bulmalılar.”
 
Şimdi Bayern Münih’teki kaptanlık görevine konsantre olması gerektiğini belirten Lahm, “Emekliliğime karar verdiğim zamanın Dünya Kupası’nı kazandığımız bir dönem olması açısından çok şanslıyım. Ama kupayla eve dönmesek de kararım aynı olurdu” şeklinde konuştu. 
 
Son olarak profesyonel bir sporcu olarak en yüksek seviyede olmak için sürekli her şeyin kötü gidebileceği gerçeğini hatırlamak gerektiğinin altını çizen Münihli futbolcu, sözlerini şöyle tamamladı: 
 
“Geriye baktığımda özellikle 2012 Şampiyonlar Ligi final karşılaşması kariyerim boyunca beni en çok şekillendiren maçlardan biri olmuştur. Bazen işlerin sadece şansa bağlı olur. O noktada başarısızlığın da hayatın bir parçası olduğunu kabul etmeye başladım ve yaptığım işe daha alçakgönüllü bir bakış açısı kazandım.” 
 

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İşte 2014 Dünya Kupası'nın Rüya Takımı

FIFA.com'un Dünya Kupası boyunca sürdürdüğü ''Rüya Takımı'' anketi sonuçlandı. Üyelerin oylarıyla belirlenen ilk 11 ve teknik direktörü doğru bilen kullanıcı ise resmi internet sayfasından duyuruldu.