Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.
24/07/2014 - 17:37
2014 dünya Kupası şampiyonu Almanya’nın teknik direktörü Löw, DFB.de’nin sorularını yanıtladı.
 
1 hafta kadar önce Almanya’ya döndünüz. Dünya Kupası’nda başardıklarınızı sindirecek zamanınız oldu mu?
Kazandığımız kupa inanılmaz bir takım performansının ürünü. Sindirme konusuna gelince, evet, dünya şampiyonu olduğumuzun farkındayım ve bu harika bir his. Bu duyguları ilk günlerde anlamak zordu ama Berlin’de bizim için yapılan karşılama içimizi neşeyle doldurdu. 
 
Döndükten sonraki birkaç günü nerede ve nasıl geçirdiniz?
Freiburg’da evimdeydim. İlk günlerde hala turnuva hakkında çok fazla şey geçiyordu kafamdan. Hazırlık sürecinden beri takım olarak birlikteydik. Ve o zamandan beri ülkemizin ve dünyanın gözleri üstümüzdeydi. Turnuvada çok eğlendiğim de oldu. Bir gerildiğiniz bir rahatladığınız zamanlardı ve bu yüzden sonrasında arkadaşlarım ve ailemle olmak, biraz uzaklaşmak istedim.
 
Philipp Lahm’ın emekliliği birçok kişiye sürpriz oldu. Kaptanınızın ayrılma hazırlığı içinde olması hakkında bir fikriniz var mıydı?
Hayır, Philipp finalden sonra kahvaltıda bana anlattı. Onun emekliliği büyük bir kayıp. Daha iyi bir kaptan hayal edemezdim. Liderlikte, takımı şekillendirmede ve temsil etmede inanılmaz bir iş çıkardı ve onunla gelecekte çalışamayacak olmamız çok üzücü. Ama kararına saygı duyuyorum. Philipp geçtiğimiz onyılda bu başarı için çok fazla çalıştı ve ona teşekkür etmekten başka bir şey yapamayız. 
 
Son günlerde milli takımdaki geleceğinizle ilgili hiçbir açıklamada bulunmamış olmanız istifa edeceğiniz yönünde dedikoduları da beraberinde getirdi.
Bunu çok fazla düşünmedim. Dünya Kupası öncesinde kararlaştırdığımız tek şey, her turnuvadan sonra yaptığımız gibi bundan sonra da masaya oturup sürecimizi analiz edecektik. Federasyonla sözleşmemi 2016’ya kadar uzatmadım. Basitçe birkaç gün her şeyin yerini bulmasını beklemek istedim. Federasyon Başkanı Niersbach’tan daha iyi bir başkan düşünemiyorum. Bu noktada neye itiyacım olduğunu anlamam için birkaç gün süre tanıdı ve çok büyük anlayış gösterdi. 
 
Peki açıklığa kavuşturmak için, Fransa’da yapılacak olan Euro 2016’da milli takımın başında olacak mısınız?
Evet. Şu anda bu takımla tekrar çalışmaktan ve onları Avrupa Şampiyonası’na götürmekten daha iyi bir şey düşünemiyorum. Şu anda da ilk gün olduğum gibi motive olmuş durumdayım. Brezilya’da büyük bir zafer kazandık ama önümüzde başarmak istediğimiz daha çok şey var. 
 
En önemli ekip arkadaşlarınızdan biri olan Hansi Flick ayrılıyor. Onun bir varisi olur mu sizce?
Brezilya Hansi Flick için de hikayenin sonu değildi. Almanya Futbol Federasyonu Spor Direktörü olarak da milli takım için çok önemli bir rol oynamaya devam edecek. Hansi ile yıllara dayalı kuvvetli bir arkadaşlığımız oldu. Her konuda güzel çözümler bulacağımıza eminim. Önümüzdeki ayları sabırsızlıkla bekliyorum.
FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

İşte 2014 Dünya Kupası'nın Rüya Takımı

FIFA.com'un Dünya Kupası boyunca sürdürdüğü ''Rüya Takımı'' anketi sonuçlandı. Üyelerin oylarıyla belirlenen ilk 11 ve teknik direktörü doğru bilen kullanıcı ise resmi internet sayfasından duyuruldu.