Messi: "Arjantin'in kaptanı olmak büyük onur"

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Arjantin’in yıldız oyuncusu Messi, Hollanda ile oynayacakları yarı final karşılaşması öncesinde adidas’ın sorularını yanıtladı.
07/07/2014 - 11:55
Dünya Kupası’nda sona yaklaşırken, yarı final öncesi adidas’ın sorularını yanıtlayan Messi, final oynama ihtimalleri, etkilendiği oyuncular ve takımının performansı hakkında konuştu. 
 
Arjantin-Brezilya final maçı oynayabilir. Eğer bu şekilde gerçekleşirse bu herkesin istediği final mi olacaktır?
Tabii ki Güney Amerika ülkelerinin karşılaşacağı bir final özel olacaktır. Güney Amerikalı taraftarlar çok tutkulu ve takımlarını sonuna kadar destekliyor. Buradaki müthiş futbol atmosferinde final maçı oynayabilmek her futbolcunun hayalidir. Ama öncelikle oraya ulaşmamız gerek. Şu anda tüm odağımız önümüzdeki Hollanda maçında.
 
Dünya Kupası’nda attığın gollerle senin hakkında şüphe duyanları haksız çıkardığını düşünüyor musun?
İnsanların ne düşündüğü üzerinde fazla durmamaya, kendime ve takımıma odaklanmaya çalışıyorum. Eğer oyun planımıza odaklanır, taktiklerimizi uygularsak, oynadığımız futbol bizim adımıza konuşacaktır. Ben gol atmaya devam ettikçe Arjantin turnuvada daha ileri noktaya gelecektir. Zaten önemli olan da bu.
 
Takımın turnuvada şimdiye kadar gösterdiği performanstan memnun musun?
Takım iyi oynuyor. Buraya gelebilmek için çok çalıştık. İsviçre son turda büyük bir sınav oldu. Fakat mücadelemizi bırakmadık ve oyunumuzu oynamaya devam ettik. Ayrıca çok güçlü bir defans hattına sahibiz. Bu da hücum organizasyonlarını yaparken bize güven veriyor. Her şeyden önemlisi soyunma odasında güzel bir atmosfer var ve bir takım olarak birleştik.
 
Turnuvada seni etkileyen oyuncular var mı? Örneğin adidas’ın bir diğer yıldızı James Rodriguez?
Rodriguez, Kolombiya için çok özel bir futbolcu. Onun Uruguay karşında attığı gol tam bir sanat eseriydi.
 
İspanya’nın erken elenmesi hakkında ne düşünüyorsun?
İspanya çok zor bir grupta mücadele etti. Bu Dünya Kupası sürprizlerle doluydu. Birçok iyi takım daha az bilinen futbol ülkeleri tarafından mağlup edildi. İspanya’nın birçok iyi oyuncusu var. Bundan sonraki turnuvalara daha güçlü ve kararlı bir şekilde döneceklerdir.
 
Turnuvada atılan gol sayısı hakkında ne düşünüyorsun? adidas Brazuca ile oynamak nasıl?
Harika! İnsanlar bu Dünya Kupası’nı uzun yıllar boyunca konuşacaklar. Her maç izleyenler için farklı bir heyecan yaratıyor. Futbolun güzelliği bu ve ben de bu turnuvanın parçası olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. adidas Brazuca ile oynamak ise son derece keyifli, her koşulda mükemmel performans gösteriyor. Her Dünya Kupası’nın onunla anılacak ikonik bir topa ihtiyacı var. Brazuca da bu Dünya Kupası’nın kuşkusuz sembollerinden biri.
 
Altın Krampon mu Dünya Kupası mı?
Dünya Kupası. Her defasında… Dünya Kupası’nı kazanmak futbolcunun kariyerinde gelebileceği en yüksek mertebe. Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz asla vazgeçmeyeceğiniz rüyanız… Barcelona’daki takım arkadaşlarım Xavi, Iniesta ve Pique’ye Dünya Kupası’nı kazanmanın nasıl bir duygu olduğunu sorduğumda kelimelerle ifade edilmeyen bir duygu olduğunu söylediler. Bu rüyayı gerçekleştirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.
 
Kaptan olarak üzerinde daha fazla baskı hissediyor musun?
Üzerimde sağlıklı bir baskı hissediyorum. Arjantin takımının kaptanı olmak büyük bir onur. Bu baskıyı ülkem için gösterdiğim performansa yansıtıyorum. Bana duydukları bu güveni Arjantin’in Dünya Kupası’nı almasına liderlik ederek geri ödemek istiyorum.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.