Messi: ''Dünya Kupası kafamızdaki tek şey''

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Arjantin milli takımı ile 2014 FIFA Dünya Kupası'nda boy gösterecek olan Barcelona'nın yıldızı Messi, yaşadığı sakatlık, Brezilya ve milli takım hakkında konuştu.
11/05/2014 - 00:41
Arjantin milli takımının Barcelonalı yıldızı Messi, FIFA.com'un sorularını yanıtladı. 
 
Geçtiğimiz yıl sizin için inişli çıkışlıydı. Bir tarafta Arjantin’in Dünya Kupası elemelerini geçmesi, diğer tarafta sizi sahalardan birkaç hafta uzak tutan sakatlık. Yorumunuz ne?
Evet gerçekten garip bir yıldı. %100 iyileşme gösteremeden lig şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi yarı finallerine çıktım. Sezonun başını kaçırmıştım. Sakatlık bu yılın kötü tarafıydı diyebiliriz.
 
Sizinle çalışan teknik direktörlerin hepsi iki konuda hemfikir: ne kadar yetenekli olduğunuz ve oynayamamaktan ne kadar nefret ettiğiniz. O kadar hafta maçı televizyondan izlemek nasıldı? Normalde olduğundan daha mı gergin bir durum? 
Dürüst olmak gerekirse oldukça zordu. Bir şey yapamadığınız için sahada olmaktan daha zor izlemek. Ama Arjantin’e gitmek ve soyunma odasıyla arama mesafe koymak iyi geldi. pozitif açıdan bakmaya çalışıyorum, iki ay oynamamak fiziksel olarak bana çok iyi geldi. 
 
Fırsat çıktıkça Rosario’ya geri dönüyorsunuz. Evinizle ilgili en çok özlediğiniz şey ne?
Her şey! Arkadaşlarım, ailem. Orada olmak evde olmak ve uzun zamandan sonra eğlenmek bana iyi geliyor. 
 
Dünya Kupası yılı olduğu için insanların performansınızla ilgili endişe duyduğunu hissettiniz mi hiç?
Dürüst olmak gerekirse hiç düşünmedim, çok rahattım. Ben uzakta Predio’da antrenman yapıyordum. İnsanlarla çok iletişimde değildim. İyileşmeye odaklanmıştım. Eve döndüğümde aynı çalışmaları devam ettirdim. Fiziksel ve mental olarak Dünya Kupası için iyi durumdayım. 
 
Arjantin, performansı, takımın yaşı ve oyuncuların tecrübeleri sebebiyle favoriler arasında gösteriliyor. Buna katılıyor musunuz? Bu milli takım kadrosu arasında da konuşuldu mu?
Evet, evet… Doğru ve şu anda iyi durumdayız. Kolombiya’da kazanana kadar her zaman iyi değildik. Ama ondan sonra çok iyileştik. Kuvvetli bir dönüş oldu bizim için. Bu bizim senemiz olabilir ama Dünya Kupası başladıktan sonra her şeyi beklemek gerekir ne olacağı belli olmaz.  
 
Biraz da brezilya hakkında konuşalım. Kariyeriniz boyunca içinde olduğunuz takım iyi performanslar sergiledi. “A Seleçao” (Brezilya milli takımının lakabı) karşısında da farklı durumlarda zaferler kazandınız. Herhangi bir zaferin diğerini geçtiği oldu mu sizin için?
Kesinlikle evet. 2005 yılında Hollanda’da U-20 Dünya Kupası yarı final maçında 2-1 yenmiştik. Bu maçın benim için anlamı çok büyük çünkü bir gol atma şansım olmuştu o maçta ve finale yükselmiştik. Bu aynı zamanda kazandığım ilk şampiyonluklardan biriydi ve bu yüzden çok güzel bir anı. 
 
Bir Dünya Kupası maçını eşsiz ve özel kılan nedir?
Dünya Kupası maçları tamamiyle farklı. Atmosfer ve organizasyon diğer bütün turnuvalardan daha farklı haşe getiriyor. 
 
Arjantin, Bosna Hersek, İran ve Nijerya ile F Grubu’ndasınız. Ne düşünüyorsunuz grup hakkında?
Arjantin’in gruptan çok kolay çıkacağı gibi yorumlar duyuyorum ama Dünya Kupasında kolay geçilecek takım yoktur. Eğer bu turnuvada yer alıyorlarsa bunu hak ettikleri içindir. 
Kaynak: FIFA.com

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.