Neymar: ''Arda hem kendini hem de takımını geliştirdi''

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Barcelona'nın dünya çapındaki yıldızı Neymar, Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Neymar, Dünya Kupası ve futbol ile ilgili görüşlerini anlatırken Arda Turan'dan da bahsetti.
03/05/2014 - 16:35
Barcelona’nın Brezilyalı oyuncusu Neymar, Dünya Kupası sponsorlarından Castrol’ün yüzlerinden biri oldu. Hürriyet’e verdiği röportajda Dünya Kupası ve futbol hayatı hakkında değerlendirmelerde bulunan Neymar, Arda Turan hakkında da konuştu.
Başarılı futbolcu İspanya’daki temsilcimiz hakkında, “Arda, bir çok maçta oyunun kaderini değiştirdi ve İspanya’daki en iyi oyunculardan biri olduğunu ortaya koyduğu performansla ispatladı'' ifadelerini kullandı.
 
Çekingen bir yıldız
Barcelona’nın kendisini transfer etmek için ödediği servet ve Avrupa futbol dünyasındaki ‘dokunulmazlık’ düşünülürse biraz kaprisle karşılaşma beklentisi yüksekti. Ancak, Neymar henüz Brezilya’nın sıcaklığından kopmuş gibi değildi. Kapris bir yana sıcak biri olmasına karşın oldukça çekingendi. Yine de kendi durumundan önce sorulacak ilk soru Arda Turan’dı.
 
Atletico’nun bu sezonki başarısının temel taşının Arda olduğunu belirten Barça’nın yıldızı “O çok iyi bir futbolcu. Bunu zaten bütün bir sezon boyunca gösterdi. Büyük bir yeteneği var. Atletico’da hem kendi oyununu geliştirdi, hem de Atletico’yu... Oyunun kaderini nasıl değiştirebileceğini de birçok kez ispat etti” diye konuştu.
 
“Dünyanın en iyisi”
Zaman zaman şapkasıyla oynayan, bir çocuk gibi elindeki bilekliği ağzıyla bağlamaya çalışan Brezilyalı, bu sezon ki başarısızlığa rağmen kendi fikrinin değişmediğini ve Messi’nin dünyanın en iyisi olduğunu söyleyip ekledi: “Ronaldo da çok iyi bir oyuncu ama Messi en iyisi.”
 
Barcelona’da geçirdiği ilk sezonun kendisi için bir öğrenme yılı olduğunun altını çizen Neymar “Şartlar yeniydi. Ben de öyle. Araya bir de sakatlık girdi. Eminim ki gelecek yıl çok daha iyi bir Neymar ve çok daha başarılı bir Barcelona izleyeceksiniz” ifadelerini kullandı.
 
Henüz şampiyonluk umutlarını da kaybetmediklerine vurgu yapan Brezilyalı yıldız “Şampiyonluk için sonuna kadar savaşacağız. Bir yerde umut varsa kovalamak zorundasınız. Mutlu sona ulaşma şansımız yüzde 1 bile olsa kovalayacağız. Sanırım taraftarımızın da bizden istediği budur” dedi.
 
“Mourinho gibi düşünmüyorum”
Neymar, defans ağırlıklı oynamanın Mourinho’nun bileceği iş olduğunu ancak kendisinin hücum oynamaktan yana olduğunu söyledi.
 
Atletico Madrid ile Chelsea arasındaki Şapmiyonlar Ligi yarı finalinde, Londra temsilcisinin oynadığı defansif oyun konusunda Brezilyalı yıldız, başlangıçta konuşmak istemedi. Geçen yıl Real Madrid’den ayrıldığı için Mourinho ile rakip olamayan Neymar, ısrarımız üzerine,  ünlü teknik adam gibi düşünmediğini söyledi. Brezilyalı futbolcu, “Ben Mourinho’nun taktiği hakkında yorum yapmam. Bu kesinlikle Mourinho’nun bileceği iş. Ama kişisel fikrim ben bu kadar defansif oynamayı tercih etmem. Bir forvet olarak tabii ki hücum futbolu oynamayı seçerim” ifadelerini kullandı.
 
“Kupanın anahtarı saygı”
Ülkesi Brezilya’nın ev sahipliğinde düzenlencek Dünya Kupası’nda şampiyonluğu ulaşmak istediklerini belirten Neymar “Karşımıza hangi rakip çıkarsa çıksın saygı duymak zorundayız. Çünkü bu futbol. Her takımın bir oyun planı var. Her takım geride kalan 4 sene içinde gelişiyor. Dolayısıyla kupaya uzanmak istiyorsak, her rakibimize saygı duymak zorundayız” dedi.
 
“Serbest stil çok zor”
Castrol’ün marka yüzü olan ve sahada yaptığı akrobatik hareketlerle akıllara kazınan Neymar, rallici Ken Block’la çektikleri reklam filminde çok eğlendiklerini belirtip yine mütevazılıkla ekledi: “Her şey çok iyi hazırlanmıştı. Bu grubun bir parçası olmak beni mutlu etti. Ama reklamdaki serbest stilcilerin yaptıklarını yapmak çok zor. Öğrenmeye çalışıyorum fakat bu gerçekten zor.”
 
“Kral beni çok üzdü”
Kendisini her zaman güleryüzlü gördüğümüz ve her röportajında Barcelona’da olmaktan çok mutlu olduğunu belirten Neymar’a, İspanya’da en çok üzüldüğü an nedir diye sorulduğunda, “Mağlubiyetlere tabii ki çok üzülüyorum ama sanırım Barcelona’da en çok üzüldüğüm an Kral Kupası’nı kaybettiğimiz karşılaşma oldu” dedi.
 
“NJ11 değil Neymar”
Neymar için de diğer futbolcular gibi taşıdığı numaranın önemi var. Kariyerinin ilk yıllarında 17 numara giyen Brezilyalı, artık 11 numarayı üzerinden çıkarmıyor. Peki, Ronaldo da olduğu gibi bu forma numarasını markaya dönüştürmek ister mi? Hemen söyleyelim, kesinlikle hayır. Çünkü o, forma numarasını değil adını bir markaya çevirmiş durumda. Yani CR7’ye ya da Roger Federer için yapılan RF’ye benzer bir NJ11 yerine ‘Neymar’ı kullanıyor. Nike’ın kendisine özel yaptığı ürünlerde kısaltmalar değil ismi yer alıyor.
Kaynak: HURRİYET.COM.TR

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.