Neymar: “Şampiyon olma şansımız çok büyük”

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
22 yaşında ilk Dünya Kupası tecrübesini kendi ülkesinde yaşayacak olan Barcelona'nın genç yıldızı Neymar, FIFA.com'un sorularını yanıtladı.
17/05/2014 - 18:59
Bileğindeki sakatlıktan sonra Barcelona kadrosundaki yerini alan Neymar, İspanya'daki hayatından, Brezilya'da yapılacak Dünya Kupası'na ve takım arkadaşlarına kadar birçok konuda konuştu. 
 
İlk kez tecrübe edeceği Dünya Kupası'nın kendi ülkesinde yapılıyor olması hakkında 'motive edici' ifadesini kullanan Neymar, kupayı Brezilya'nın almasını istediklerini ve bunun yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi.
 
İşte Neymar'ın röportajı: 
 
6 aydan fazla bir süredir Barcelona’da oynuyorsunuz. Santos’tan ayrıldığınızdan beri oyununuzun değiştiğini söyleyebilir misiniz?

Hayır, hala aynıyım. Tabi ki yeni bir ülke, şehir ve çevredeyim, daha tecrübeliyim. Burada yeni bir kültür öğreniyorum ve çok memnunum.
İspanyolca konuşmaya başladınız mı?
Biraz (İspanyolca cevap veriyor). Portekizce’ye çok benziyor ama biraz daha zor. 
 
Yeni kulübünüze bu kadar çabuk adapte olmaz sizi şaşırttı mı?
Şaşırttığını söyleyemem. Burada beni aralarına oldukça hızlı kabul eden takım arkadaşlarım, hatta bütün Barcelona takımı, gibi harika insanlarla tanışmak gibi bir şansım oldu. Burada kazanılabilecek her şeyi kazanmış ve hala mütevaziliğini koruyan oyunculardan bahsediyoruz. Bu her şeyin nasıl bu kadar iyi gittiğinin cevabıdır. 
 
Brezilya hakkında neyi özlüyorsunuz?
Evimi, ailemi ve arkadaşlarımı özlüyorum. Ama daha önce de dediğim gibi yeni şeyler keşfettiğim ve bir Avrupa takımında oynadığım için çok mutluyum. Bu şehrin her şeyini seviyorum. İklimini, insanlarını… Brezilya’ya çok benziyor ki bunun çok yardımı oluyor. Sahil bile var!
 
Taraftarı da Santos’a benziyor mu? Sokakta rahatça yürüyebiliyor musunuz?
Çok tutkulu ve fanatikler, tıpkı Santos’ta olduğu gibi. Sokakta rahat bir şekilde yürüyebiliyorum. Bazı insanlar beni tanıyor ama bu normal bir şey. 
 
Geçen yıl FIFA Konfederasyon Kupası final karşılaşmasında İspanya’ya karşı oynadınız. Ve bu sırada Barcelona’ya transferiniz kesinleşmişti. Gelecekteki takım arkadaşlarınıza karşı oynamak nasıl bir şey?
(Gülüyor) Evet, gelecekteki takım arkadaşlarıma karşı oynamak sıradışıydı. Bazen o maçı aramızda konuşuruz. Bu konuyla dalga geçeriz ama o esprileri size söyleyemem, onlar takım arkadaşlarımla aramızda. Öte yandan Konfederasyon Kupası’nı kazanmak çok heyecan vericiydi.
 
2. Tur maçlarında tekrar karşı karşıya gelebilirsiniz. Sizce Haziran’da İspanya intikam için mi sahaya çıkar?
İntikam, sanmıyorum. Bütün takımlar çok iyi hazırlandı ve Brezilya’ya kazanmak için gidiyorlar, çok şiddetli bir turnuva olacak. Ama Brezilya takımı olarak Finale kalma ve şampiyon olma şansımız çok büyük. Bütün çalışmalarımız bu hayali gerçekleştirmek için. 
 
İspanya’ya karşı oynadığınız o finale dönersek, Maracana’daki atmosfer, insanların bir ağızdan milli marşı söylemeleri… Sahada bunu tecrübe etmek nasıldı?
Muhteşem bir andı ve eminim ki bu sene Dünya Kupası’nda buna benzer çok fazla an yaşayacağız. Konfederasyon Kupası’ndakinden daha duygusal olacak. 
 
Luiz Felipe Scolari’nin gelmesinden sonra A Seleçao’da (Brezilya milli takımının takma adı) ne gibi değişiklikler oldu?
Bence takım kendi kimliğini yarattı. Oyunumuzu oturtmak ve birbirimizi tanımak için zamana ihtiyacımız vardı. Bu fırsatı Konfederasyon Kupası’nda yakaladık ve her şey yolunda gitti. Saha içinde ve dışında takım olarak kurduğumuz bağ birbirimiz için daha fazla çalışmaya motive etti. Ve bu da o şampiyonluğu kazanmamızı sağladı. 
 
Felipao’nun antrenör olarak en önemli özellikleri neler?
Çok normal biri. Bazen çok esprilidir ama gerektiğinde çok sert olabilir. Her zaman kazanmayı seven çok çalışkan ama en önemlisi harika bir insandır. Bütün takımın kalbini kazanmasının nedeni bu özellikleri.
 
Dünya Kupası’na çok az bir zaman kaldı…
Evet, çok yaklaştık. En önemlisi bizim ülkemizde yapılıyor olması. Bu çok gurur verici bir şey. Çok gerginim ama umuyorum ki bu heyecanı kaldırabilirim. Çok iyi bir Dünya Kupası olacak, umarım bizim için de harika geçecek. 
 
İlk Dünya Kupası tecrübenizde kendi ülkenizde oynamanın sizin için anlamı ne?
Bu eşsiz bir fırsat. Diğer insanların da buraya gelip ülkemizi ve kültürümüzü keşfedecek olmalarından çok memnunuz. Brezilya herkesi çok iyi ağırlayacağına eminim. 
 
Son Kurayı izlediniz mi?
Barcelona’dayken izledim. Oldukça iyi takımların olduğu zorlu bir grupta yer alıyoruz. Rakip olarak birini görmek zor takımlar arasında çok az fark var o yüzden kime karşı oynarsanız oynayın herhangi bir sürprize karşı dikkatli olmak zorundasınız.
 
Lionel Messi’yi hakkında hep övgü dolu sözler söylediğinizi görüyoruz ama turnuvada direkt olarak rakibiniz olacak.
(Gülüyor) Doğrusu onunla Brezilya ve Arjantin arasında oynanacak, tabi ki Brezilya’nın kazanacağı, olası final hakkında konuştuk. Messi’nin her zaman büyük bir hayranı oldum hatta artık tanıdığım için daha fazla hayranım. Onunla birlikte oynama şansı yakaladım ve onun için her zaman en iyi şeyleri diliyorum. 
 
Milli takım taraftarlarınız size büyük ilgi gösteriyor. Büyük turnuva hakkında onlara neler söylemek sitersiniz?
Sadece oyuncuların değil bütün ülkenin hayalini gerçekleştirmek üzere o sahaya çıkacak olan 23 savaşçıya da güvenebilirler. Bizi finale taşıyacaklarına inanıyorum. Biz de onlar için her şeyimizi vereceğiz. 
 
Son olarak, 2014’te Neymar …….. olacak?
(Biraz düşünüp gülüyor) Bir Dünya Kupası şampiyonu!

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.