Ronaldo: ''Neymar’ın Brezilya için çok iyi oynayacağına eminim''

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
2014 FIFA Dünya Kupası yaklaşırken, sevdiğimiz dergi Sneaker Freaker efsanevi futbolcu ''El Fenomeno'' aka. Ronaldo ile bir röportaj gerçekleştirdi. Ronaldo, genç yaşta başlayan kariyerinin nasıl şekillendiğini ve önemli anlarını, başlamak üzere olan Dünya Kupası ve genç yetenekler hakkındaki fikirlerini paylaştı.
22/04/2014 - 13:13
2014 FIFA Dünya Kupası yaklaşırken, Nike bütün oyuncular, taraftarlar ve futbolu sadece oynamayan, aynı zamanda yaşayanlar için bir ''kulüp'' (NIKE FC) yarattı.
 
Nike F.C.'nin uzun bir temsilci listesi bulunuyor ama aralarında Ronaldo Luis Nazario de Lima kadar sevilen birkaç isim var. Brezilya kıyılarında bu güzel oyunun en sihirli anları yaklaşmaktayken, Sneaker Freaker Mag, Nike işbirliğinde Ronaldo ile bir röportaj gerçekleştirdi. 
 
Futbolda çok şey başardınız ama bir futbolcu olarak ‘Evet, bunda iyiyim, dünyadaki en iyi oyunculardan biri olacağım’ diye düşündüğünüz oldu mu? 
Futbol oynamaya küçük bir çocukken başladım ve oyuna anında aşık oldum. O yaştan beri arkadaşlarımın arasında en iyi bendim. Takım kurarken hep ilk ben seçilirdim. Bu da bana oyunu iyi oynadığımı gösterdi. 16 yaşında ülkem için oynamaya başladım. Bu hem bir rüyanın gerçekleşmesiydi hem de bu işte ne kadar ileri gidebileceğimi belirlemişti. Genç bir futbolcu olarak çok hırslıydım ve bu hedeflerime ulaşmam için gerekli olan sıkı çalışma temposuna çıkmamda yardımcı oldu. 
 
1994’te 17 yaşındayken Dünya Kupası için Amerika’ya götürüldünüz. Bu kadar büyük  bir olayın parçası olmak sizi korkuttu mu? 
O yaz çok korkmuştum ama bunu öğrenmenin daha iyi bir yolu yok. Her zaman, futbol hakkında en çok şey öğrendiğim 1994 yazının benim üniversitem olduğunu söylerim. Orada dünyadaki en iyi oyunculardan bazılarıyla antrenman yapıyor, onların yüksek seviyedeki oyunlarını izliyordum. O yaşta bunun içinde olmak, kariyerimi şekillendirmek için mükemmel bir fırsattı. İnsanlar oynayıp oynamayacağımı aynı zamanda da buna hazır olup olmadığımı merak ediyordu. Hayatımın muhteşem bir bölümüydü. Nike, o yaz futbolla ilk bağlantımı oluşturmuştu ve ben hayallerimin farkına varmaya başladım. 
 
Genç yaşta Hollanda’ya taşınmak nasıldı?
Soğuktu! Orada olacağım için çok heyecanlıydım. PSV’ye Hollanda’da hayatımın nasıl olacağını bilmeden ve umutla dolu olarak gittim. Çünkü futbolu çok seviyordum ve bir gün Avrupa’nın en büyük liglerinde oynamayı hayal ediyordum. Korku, hayallerimin gerçek olduğu hissiyle yer değiştirdi. 
 
İnsanlar anında sizden müthiş şeyler beklemeye başladı. Bu üzerinizde baskı mı yarattı, yoksa insanların yeteneğinize bu kadar güvenmesi size ilham mı verdi? 
Hayır, böyle bir durumda o beklentiyi ve baskıyı motivasyon için kullanıyorsunuz. Ben kendimi zorlamak için kullandım. İnsanlar başarabileceklerim hakkında konuştukça yanılmadıklarını kanıtlamak için daha çok çalıştım. 
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2219/b/04222014064247_19834.jpg
 
Birçok gol attınız, kupalar kazandınız, en iyi kulüplerde oynadınız. Şu anda mümkün olsa kariyerinizin hangi anına gitmek isterdiniz? 
2002, Tokyo, Dünya Kupası Finali. 1994’te Brezilya’daki Dünya Kupası’nda Romario ve Bebeto’nun kazanmak için attığı golleri izlerken o kadar ilerleyebileceğimi düşünmesem de bir gün bunu yapabilmeyi umuyordum. Hırslıydım ve hayallerim vardı ama dünyada hayallerini gerçekleştiremeyen insanlar var sonuçta değil mi? Finalde iki gol atıp hayali gerçeğe çevirmek inanılmazdı. Hatta düşündüğümden çok daha güzeldi. 
 
Barcelona’nın Compostela lie 1996’da oynadığı maçta harika bir gol attınız. Golden önce neredeyse bütün savunma oyuncularını tek tek geride bıraktınız. Brezilya’da bir çocuk olarak oynarken bir forvetin o golü atmak için ne kadar cesur olması gerektiğini gösteren bir an mıydı bu? Sonuçta… ‘RİSK YOKSA ZAFER DE YOK!’
Her zaman özgürce oynamaya çalıştım ama profesyonel futbolda oyunun önünüze çıkardığı baskı ve taktikler bu özgürlüğü mümkün kılmıyor. O gol çok farklıydı. O tamamen sezgiydi. Pası aldım, oyun bana geçmişti ve golü atmak için şansımı kullandım. Bu tip gollerin antrenmanını veya planını yapamazsınız. Kesinlikle attığım en güzel goldü. 
 
Ronaldo'nun Compostela'ya attığı gol: 
 

 
Çok iyi oyuncularla ve yine çok iyi oyunculara karşı oynadınız. Figo ve Totti gibi hücum oyuncuları ve Thuram ve Cannavaro gibi savunma oyuncuları da bu isimler arasında bulunuyor. Biraraya geldiğinizde hala aranızda rekabetçi bir atmosfer oluyor mu? 
Hayır, şimdi bu oyuncuların etrafında olmak çok keyifli. Figo gibi oyuncularla en heyecanlı anları paylaşmak harikaydı. Hepimiz bir araya geldiğinde hemen gülmeye ve eski oyunları, önemli anları konuşmaya başlıyoruz. Onlar artık arkadaşım ve onlarla bir araya gelmek her zaman çok güzel oluyor. 
 
Hepsinden daha iyi olduğunuzu bilmek gizli bir zevk veriyor mu? 
Hayır! Hiçbir zaman böyle hissetmedim. Her zaman olabileceğimin en iyisi olmak için çok çalıştım ama bu rekabet kendimden başka hiç kimse ile değildi. Kendime dayattığım bu beklenti her gün sıkı çalışmamı ve gelişmemi sağlıyordu. 
 
Genç bir oyuncu olarak hiçbir zaman, herhangi bir durum karşısında sinmiş, korkmuş görünmediniz. İngiltere’den Jack Wilshere ve İtalya’dan Dani Osvaldo gibi yaşlarına rağmen sahada fırtınalar estiren oyuncular hakkında ne düşünüyorsunuz? Onlara ne tavsiye edersiniz? 
Bu bir odaklanma ve konsantrasyon meselesi. Bu genç oyuncular kendi ‘an’larını yaratma ve hayallerini gerçekleştirme fırsatına sahipler. Yetenekleri olduğu ortada ama harika anlara imza atmak için şimdi bir de buna sıkı çalışmayı katmaları gerekiyor. 
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2219/b/04222014064300_e6bd6.jpg
 
Bir de tabi ki sizinle aynı ülkeden çıkan Neymar var. Bu kadar beklentinin yüksek olduğu bir ulustan geldiği için bu yaz hiçbir şekilde korkuya kapılmamalı. Ona mesajınız ne olur?
Neymar,
Barcelona’ya giderek, sadece çok iyi bir futbolcu olduğunu değil büyük baskı ile baş edebileceğini de kanıtlamış oldu. Bu yaz üzerinde çok baskı olacak. Ama büyük oyuncular o baskıyı daha yüksek seviyeye çıkmak için kullanır. Bu yaz Neymar’ın Brezilya için çok iyi oynayacağına eminim.  
 
http://www.tribundergi.com/g/97/2219/b/04222014064311_03b04.jpg
 
Neymar'la oynamak ister miydiniz?
Bunu çok isterdim ama dizlerim buna izin vermez. Yaşlanıyorum! 
Kaynak: SNEAKER FREAKER

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.