Sneijder: "Zorlu bir gruptaydık ama çok iyi iş çıkardık"

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
2014 Dünya Kupası’nda B Grubu’nu lider tamamlayan Hollanda’nın güçlü oyuncularından Seijder, Son 16 maçları öncesi FIFA’nın sorularını yanıtladı.
28/06/2014 - 12:42
Galatasaraylı oyuncu Wesley Sneijder, Dünya Kupası’ndaki performansları hakkında FIFA ile bir röportaj gerçekleştirdi. 
 
Wesley, 3 maçı da aldınız ve grubu lider tamamladınız. Ekipteki atmosfer ne durumda?
Kazandığınız zaman atmosfer gerçekten muhteşem. İspanya, Şili ve Avustralya gibi takımlarla aynı gruptayken, 10 gol atar ve üç maçınızda da galip gelirseniz çok iyi bir iş çıkarmışsınız demektir. Zorlu bir gruptaydık ve turnuva öncesi birçok insan ilerleyemeyeceğimiz söylüyordu. Ama her zaman kendimize inandık. 
 
Takımın pozitif bir noktada olduğu görülüyor peki Louis van Gaal için de durum böyle mi?
Evet, tabi ki. Teknik direktör nasıl oynamamız gerektiğini ortaya çıkarıyor. Çoğumuz için bu yeni bir sistemdi ve alışık olmadığımız yöntemleri uygulamak için pratik yapmamız gerekti. Çok fazla antrenman yaptık ve hazırlık maçlarında bu tekniğe alışmaya çalıştık. Başarımızda ilk teşekkür edilmesi gereken kişi hoca oluyor bu durumda. Herkes ne yapacağını biliyor. Örneğin Kontratakta çok tehlikeli olduğumuzu biliyoruz. 
 
Oyun içinde sistem değiştirmek bir yetenek olsa gerek. Yedek oyuncular da buna güzel ayak uydurdu.
Evet bu çok önemli. Dünya Kupası’na gittiğinizde 23 oyuncu gidiyorsunuz. Kulağa klişe gelebilir ama 11 oyuncuyla Dünya Kupası kazanan takım yoktur. Mümkün değil. Ve yedek kulübesindekilerin zamanı geldiğinde hazır olduklarına emin olmaları gerekir. Ne mutlu ki bu Dünya Kupası’nda biz bunu gördük. Oyuna giren yedekler çok sıkı çalışmışlardı ve harika performans sergilediler.
 
Grubu lider bitirmek size dinlenmek için birkaç ekstra gün kazandırdı. Bu sizin için önemli miydi?
Açıkçası dinlenmek için fazladan bir gün çok önemliydi. Sezon sonu, herkes kulüpleriyle çok fazla maça çıktı ve grup aşamasındaki o üç maç oldukça zorluydu. Maçlardaki gerilim de çok yüksekti. Bu yüzden bu fazladan günü en iyi şekilde değerlendireceğiz. Kafamızı boşaltıp Meksika maçına odaklanacağız.
 
2010 da final oynamış olmak bu sefer şampiyon olmak için sizi hırslandırıyor mu?
Bir turnuvaya girdiğimde her zaman kazanmak isterim. Ve tabi ki bazı kupaları kazanmak diğerlerinden çok daha kolay oluyor. Örneğin 4 sene önce bizim için her şey oldukça iyi gitmişti fakat final maçında kaybettik. Kariyerimdeki en zor günlerden biriydi. Ama futbolun güzel taraflarından biri de her zaman intikam almak için bir şans bulabilecek olmanız. Ve “Bu sefer neden kazanmayalım ki?” diyorum. Bence harika bir takımımız var ve sonuna kadar gitmek zorundayız. 
 
Şampiyonluğa sadece 4 galibiyet uzaktasınız ve sonraki rakibiniz Meksika. Onlar hakkında ne biliyorsunuz?
Sadece 4 maç? (Gülüyor) Bu yie de uzun bir yol. Kendimize güveniyoruz ama her zaman rakibimize bakmak zorundayız ve Meksika’nın iyi bir takımı var. Rakip olmak için zorlu bir rakip. Konsantrasyonumuzu bu maça yoğunlaştırdık. Sonrasında bakalım neler olacak. 

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.