Son yılların en güvenli Dünya Kupası

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Telegraph'ın haberine göre 2014 Dünya Kupası, son yıllardaki en güvenli turnuva oldu. Takım doktorlarının artık oyuncuların egzersizinde bile söz sahibi olması ise bu durumun başlıca sebepleri arasında.
16/07/2014 - 11:28
Birçok açıdan akılda kalıcı olan 2014 Dünya Kupası'nda gözden kaçan bir ayrıntı bulunuyor, o da sakatlanmaların sayısı ve sertliği.
 
FIFA Tıbbi Değerlendirme ve Araştırma Merkezi verilerine göre Neymar'ın omurunun ve Hector Moreno'nun kaval kemiğinin kırılmasına rağmen 2014 Dünya Kupası'nda sakatlık olarak son turnuvalara göre %40'lık bir azalma yaşandı. Oranlardaki bu düşüş futbolcuların daha iyi şartlarda oynamasından, daha fazla görüntüleme kullanılmasından ve rakibe saygılı oyundan kaynaklanmış gibi görünüyor.
 
Dünya Kupası, diğer bütün uluslararası futbol turnuvaları arasında tarihinde en çok sakatlanma vakası barındıran organizasyon. Ağır ve uzun geçen Avrupa kupalarının ardından oyuncuların sakatlıklarının milli takımda yer alabilmeleri için perdelenmesi çoğu zaman normal bir sakatlanmayı daha da ciddileştirebiliyor.
 
Bir futbol takımında normalde tıbbi ekip, menajerler ve teknik hocalara kıyasla önem sırasında daha altlarda olmasına rağmen, uluslararası organizasyonlar ve büyük kulüplerle birlikte bu değişmeye başladı. Takım doktorları daha ön plana çıktı. Öyle ki doktorlar, olası sakatlanmaları önlemek için oyun kurulumu sırasında ve hatta antrenmanlarda bile belirleyici bir rol oynuyorlar.
 
Futbolcuların egzersizleri, temaslı veya temassız sakatlıkları önlemek üzere, merkezi denge ve bacak arka kaslarının gücüne odaklı olarak planlanıyor.
 
Futbolcu bakımı aynı zamanda iş yükünün, yorgunluk durumunun ve oyuncuların uyku düzeninin gözlemlenmesini de içeriyor. Bunun yanı sıra oyuncuların sakatlıklarını bildirmesi ve sahaya dönmek için tamamen iyileşmeyi beklemeleri de büyük önem taşıyor.
 
Daha iyi oyuncu durdurma teknikleri ve rakibe saygılı oyun sonucunda sahalarda birebir pozisyonlardan kaynaklanan sakatlanmaları çok daha az görüyoruz. 2006 Almanya'da 28, 2010 Güney Afrika'da 17, 2014 Dünya Kupası'nda ise 10 defa kırmızı kart gösterilmiş olması da bu durumun en iyi göstergesi.
 
Şüphesiz ki, dünyanın en popüler oyunu daha güvenli bir hale getiriliyor. 2014 Brezilya'da Neymar ve Moreno örneği dışında en akılda kalan sakatlanmalar ise Javier Mascherano, Christoph Kramer ve Alvaro Pereira'nın hava topunda yaşadığı çarpışmalar oldu. Bu tip kafa sakatlanmaları futbol otoriteleri için yeni bir zorluk. Özellikle de sıkça tekrarlanan beyin sarsıntıları sebebiyle sıkıntı çeken NFL avukatları için.
 
Futbolcuların güvenliği için yapılan yatırımlar ve oyuncunun oynayıp oynayamayacağı hakkındaki kararı doktorların vermesi oldukça umutlu bir tablo çiziyor. Bu noktada yapılması gereken iki şey var, oyuncunun kendi adına karar vermemesi ve hakemlerin tıbbi kararlar almaması.
Kaynak: http://www.telegraph.co.uk

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.