Üvey Kardeşimizin Kurtarıcısı Almanya'dan: Ji Dong-Won

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Japonya ile birlikte ev sahipliğini üstlendiği 2002 Dünya Kupası'nda önce yarı finalde Almanya, sonra da üçüncülük maçında Türkiye'ye kaybetmesine karşı büyük bir sükse yapan Kore Cumhuriyeti, eski günlerini yâd etmek için taze Borussia Dortmund'luya güveniyor: Ji Dong-Won.
07/06/2014 - 19:18
Tam 12 yıl önce yarısının kendi evinde düzenlendiği Dünya Kupası'nda dördüncü olarak dünyaya sesini duyuran Kore Cumhuriyeti, Almanya 2006'da grup aşamasının ilerisini göremedikten sonra 2010 Güney Afrika'da da son 16'ya kalmış ve yirmi birinci yüzyılda yapılan atılımın tesadüf olmadığını kanıtlamıştı. İlk olarak ülkesinin 20 Yaş Altı Milli Takımını çalıştıran ve sonrasında bir üst kademe olan 23 Yaş Altı ekibin kontrolünü ele alan Hong Myung-Bo'nun kontrolü altında olan Asya temsilcisi, son üç turnuvada yaptığının bir fazlasını yapmak için son nefesine kadar mücadele edecek. Kadrosunda önemli liglerin önemli takımlarında forma giyen isimlere sahip olan Güney Kore, her şeyden çok bu isimlere güveniyor.
 
Ji Sung-Park gibi, Avrupa'nın en güzide kulüplerinden biri olan Manchester United'da yıllarca başarıyla görev yapmış birinin kadroda olmamasıyla değişime gittiğini açıkça ifade eden Kore Cumhuriyeti; bu turnuvayla birlikte, onun göstermiş olduğu performasın benzerini gösterebilecek yıldızları da ortaya çıkarmak istiyor. Öyleki kadrosunda 30+ yaşında sadece bir oyuncuya yer veren Myung-Bo, olası bir başarının gençleşmekten geçtiğini de çoktan gözler önüne sermiş durumda.
 
Kale ve defans konusunda çok tanınmamış isimlere odaklanan Asya temsilcisi; tecrübe ve kaliteyi orta saha ile forvet hattında yoğunlaştırmış durumda. Cardiff City'li Kim Bo-Kyung, Mainz 05'li Koo Ja-Cheol, Swansea City'li Kin Sung-Yueng ve Bolton Wanderers'lı Lee Chung-Yong'un ipi çekeceği orta alanın ilerisinde ise daha da kaliteli isimler var. Hamburg'da gösterdiği performansın ardından Bayer Leverkusen'e giden Son Heung-Min ile Arsenal'de göz ardı edilmesine rağmen milli takımda başarılı bir grafik çizen Park Chu-Young'u tamamlayacak isim ise belli: Borussia Dortmund'lu Ji Dong-Won. Sunderland'in geçtiğimiz sezon için Augsburg'a kiraladığı ve buradaki performansıyla büyüklerine radarına giyen Ji, henüz 23 yaşında olmasına rağmen takımının en önemli kozu olacak Brezilya'da.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.