Zidane: “Brezilya bana her zaman ilham verdi”

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00
Real Madrid!in sportif direktörü Znedine Zidane, 2014 FIFA Dünya Kupası hakkında açıklamalarda bulundu.
10/05/2014 - 15:16
Brezilya'da yapılacak olan 2014 FIFA Dünya Kupası hakkında soruları yanıtlayan Zidane, turnuva, Brezilya, kariyeri ve Fransa hakkında soruları yanıtladı. 
 
2006 Dünya Kupası’nda Brezilya ile oynadığınız çeyrek final maçında yıldızlaşmıştınız. O görüntüleri izlerken ne hissediyorsunuz?
Normalde oynadığım maçları izlemek gibi bir alışkanlığım yok ama güzel anıları unutmak zor. O gün sanki shada sihir vardı. Bütün takım arkadaşlarım ve ben bunu hissetmiştik. Gerçekten çok iyi oyuncuların olduğu bir dönemde futbol oynadım. O zamanlar çok özel.  
 
O maç, kariyerinizin en iyi maçı olabilir mi?
Öyle diyorlar ama dürüst olmak gerekirse çok emin değilim. En iyi performanslarımdan biri olduğu bir gerçek ama. 
 
Şüphesiz Brezilya seni motive eden bir takım oldu. 2006’da Brezilya ile oynadığınız çeyrek finalden önce 1998’de bir final oynamıştınız. Brezilya’nın en iyi rakibiniz olduğu söylenebilir mi?
Bu garip bir şey. Eski oyuncularla Brezilya hakkında konuştuğumda futbolun en iyi olduğu ulus olduğunu ama daha fazlası olmadığını söylüyorlar. Benim için durum daha farklı. Brezilya futbol açısından her zaman bana ilham vermiştir. Onlara karşı oynadığımda her zaman performansımı yükseltmeye çalıştım. Takım arkadaşlarım da aynısını yaptı. “A Seleçao” ile her karşılaşmamızda hiçbir şey yapamıyor gibi hissederdik. Daha güçsüz olan takım biz olurduk ama bu çoğunluklar en iyi eforu harcadığınız durum olur. Bizim için böyleydi.
 
O maçlar sürecinde Brezilya’yı açıkça hezimete uğratmıştınız ama Brezilyalılar size karşı kindar görünmüyor. Brezilya’da evinizde hissediyor musunuz?
Sanırım hezimet burada çok abartılı bir kelime. Kazandık sadece. Herhangi bir kin beslediklerini düşünmüyorum. Buraya her geldiğimde insanlar yaptıklarıma hayran olduklarını hissettiriyorlar. Siz beni taşlayacaklarını düşünseniz de… (Gülüyor) Geçen gün 1998 yılında Brezilya’ya teknik direktörlük yapmış olan Mario Zagallo ile karşılaştım. Bana “Bu takımda Brezilyalı olmayan birini oynatma gibi bir seçeneğim olsaydı seni oynatırdım” dedi. “Profesör”den bu övgüyü almak beni çok duygulandırdı. 
 
Bir anlamda Brezilya futbolunun oyununuzu geliştirdiğini söyleyebilir miyiz?
Kesinlikle. Çocukken mahalleden arkadaşlarımla “Dünya Kupası” oynardık. Herkes hangi takımda oynamak isterdi sizce? Brezilya. O yüzden Brezilya her zaman hayatımın bir parçası oldu. Sonra hayal gerçek oldu ve Dünya Kupası’nda Brezilya’ya karşı oynadım. Kendime “İşte budur! Sahaya çık ve tadını çıkar. En kötü ne olabilir ki? Kaybetsen bile kimse sana kızmayacak. Elinden gelenin en iyisini yap ve eğlen. Ve Brezilya’yı yenersen kariyerinin sonunda dönüp bakmak için harika bir şey elde etmiş olacaksın” dedim. (Gülüyor)
 
Brezilya futboluna dair en eski anılarınız neler?
Kesinlikle 1982 Dünya Kupası. 10 yaşındaydım ve hala Socrates, Zico ve Julio Cesar’ın o sarı formayı giydiği anı hatırlayabiliyorum. O takımda çok fazla yıldız vardı. 
 
Hangi Brezilyalı futbolcu sizi en çok etkiledi?
Çok fazla isim var. Ama seçmem gerekse, Real Madrid’de birlikte oynadığım Ronaldo’yu seçerdim. 
 
Brezilya ismini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor?
Kutlama, eğlence, mutluluk, sarı forma! Bence müthiş oyuncularla harika bir turnuva olacak. 
 
“Maviler”in (Fransa) bu seneki Dünya Kupası’nda şansı ne sizce?
Bence şanları büyük. Oyuncular kendilerini bu turnuvaya iyi hazırladı. Ama daha önce dediğim gibi gerçek an geldiğinde kendileri hazırlamaları önemli. Başarabilmek için güçleri var.
 
Dünya Kupası kazanmak kişisel anlamda nasıl bir duygu? Özellikle ülkeniz için bunu yapmış olmak nasıl?
Dünya Kupası pastanın üzerindeki krema gibi. Geçilemeyecek bir şey. Daha iyisi yok. Dolayısıyla bunu başardığınızda dünyanın tepesine yerleşiyorsunuz. Her futbolcu bunu hayal eder. Ülkem için bunu başarmış olmak ise paha biçilmez bir şey. Biz bu tecrübeyi 1998’de yaşadık. Bu bütün insanları bir araya getiren bir başarı. Bir süre için spor adına eşsiz bir şey yarattığınızı düşünüyorsunuz.
 
Brezilya’dan Dünya Kupası için beklentileriniz neler?
Herkes gibi bir parti atmosferi bekliyorum. Brezilya futbolun ülkesi bu kadar basit. Spor İngiltere’de icat edilmiş olsa da Brezilya sporun gelişmesinde inanılmaz şeyler yaptı. 
 
Bir favoriniz var mı?
Güney Afrika’da bir Avrupa takımının kazanması güzel olurdu. Ama herhangi bir favorimin olduğunu söylemek zor. Bu seviyeden sonra küçük balık göremezsiniz.

Lahm: "Sorumluluk yeni jenerasyonun"

Philipp Lahm, sürpriz bir şekilde Almanya milli takımından emekli olma kararını Die Zeit gazetesine açıkladı.

Löw: ''İlk günkü kadar motiveyim''

Joachim Löw Almanya Futbol Federasyonu internet sitesinin sorularını yanıtladı. Alman teknik adam, Dünya Kupası, takımın Berlin’de karşılanması, Philipp Lahm’ın emekliliği ve yeni yardımcısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.