Kupa Tarihi

FIFA Dünya Kupası 2014

FİNAL
Almanya - Arjantin
13 Temmuz 2014, Pazar - 22:00

3.LÜK MAÇI
Brezilya - Hollanda
12 Temmuz 2014, Cumartesi - 23:00

1954 FIFA Dünya Kupası: İsviçre

5. Dünya Kupası, 1954'te İsviçre'de 16 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında düzenlendi. Türkiye, ilk kez katıldığı Dünya Kupası'nda Batı Almanya'ya 1. gurp play-off karşılaşmasında yenilerek kupadan elendi.

Fransa ''Mucize'' Peşinde

1998 yılında Fransa ile Dünya Kupası'nı kazanan teknik direktör Didier Deschamps, Brezilya'da şampiyon olmalarının mucize olduğunu düşünüyor.

1938 FIFA Dünya Kupası: Fransa

1938 FIFA Dünya Kupası Fransa'da düzenlendi. İtalya turnuvanın şampiyonu olurken, İtalya teknik direktörü Vittorio Pozzo, üst üste iki kez Dünya Kupası kazanarak tarihe geçti.

Dünya Kupası’nda Oynayamayan 10 Efsane

FIFA Dünya Kupası’nda birçok yetenekli ve büyük futbolcular sahne aldı ama bu büyük arenada kendine yer bulamayanlar da vardı.

Dünya Kupası’nın ilk kırmızı kartı Türk hakemden

Dünya kupalarında kırmızı kart uygulaması 1970 Meksika'da başladı. Ancak bu kupada hakemler kırmızı kartlarına başvurmadı. Dünya Kupası tarihinde ilk kez kırmızı kartı gösteren ise bir Türk hakem oldu.

Kıtalar savaşı

12 Haziran – 13 Temmuz tarihlerinde yirmincisi düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nda Avrupa ve Güney Amerika Konfederasyonları’nın çekişmesi söz konusu

Avustralya'nın İşi Zor

2014 Brezilya ile birlikte dördüncü kez FIFA Dünya Kupası'nda yer alacak olan Avustralya'yı B Grubu'nda zorlu rakipler bekliyor.

Panzerler Şampiyonluk İstiyor

Brezilya'da düzenlenecek olan 2014 FIFA Dünya Kupası'nın favorilerinden olan Almanya, İspanya'nın saltanatına son vermenin peşinde

''Siyah Yıldızlar'' Brezilya'da: Gana

1950’lilerin sonlarında bağımsızlığını ilan eden Batı Afrika ülkesi Gana, 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında Brezilya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’na üçüncü kez üst üste katılacak.

1934 FIFA Dünya Kupası: İtalya

Dünya Kupası tarihinin 2. turnuvası İtalya'da yapıldı. ilki gibi toplamda 70 gole sahip olan turnuvanın şampiyonu da 12 gol kaydederek 1934'ün en çok gol atan takımı İtalya oldu.

''Filler'' Üçüncü Kez Dünya Kupası'nda

Fildişi Sahili, 12 Haziran - 13 Temmuz tarihleri arasında Brezilya'da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası'na üst üste üçüncü kez katılıyor.

Kupa'nın en başarılı Avrupalısı: İtalya

Yirmincisi düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası'na bu yıl on sekizinci kez katılacak olan İtalya, kupa tarihinin en başarılı UEFA (Avrupa) Konfederasyonu temsilcisi

Bir Dünya Kupası Hikayesi: Sneijder & Melo

Şüphesiz bugüne kadar içerisinde birçok güzel ve ilginç hikayeyi barındıran bu organizasyonun bu hikayedeki başrollerinde Hollandalı Wesley Sneijder ve Brezilyalı Felipe Melo yer alıyor.

Tangocular Brezilya'da: Arjantin

FIFA Dünya Kupası'nı 2 kez müzesine götüren Arjantin, Messi önderliğinde Brezilya'da şampiyon olmaya çalışacak.

1950 FIFA Dünya Kupası: Brezilya

II. Dünya Savaşı'nın etkileri uluslararası alanda hemen hemen tüm spor faaliyetlerinin durdurulmasına sebep olmuşken FIFA'nın fikir birliğiyle 12 sene sonra 4. Dünya Kupası Turnuvası Brezilya'da düzenlendi.

Dünya Kupası'nda İlklerin Takımı: Uruguay

Bu yaz Brezilya'da düzenlenecek olan olan FIFA Dünya Kupası'nda yer alacak olan Uruguay, kupa tarihinde önemli yer ediniyor.

Ronaldo Önderliğinde: Portekiz

Portekiz, 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında Brezilya’da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’nda altıncı kez yer alacak.

Son Şampiyon: İspanya

Son yıllarda büyük başarılara imza atan son Dünya Kupası şampiyonu İspanya, Brezilya’da düzenlenecek olan 2014 FIFA Dünya Kupası’nda unvanını korumaya çalışacak.

Dünya Kupası Gediklisi: Meksika

Brezilya 2014 ile birlikte Dünya'nın en büyük turnuvasına 15. kez katılacak olan Meksika, organizasyonda Kuzey ve Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu adına en başarılı temsilcisi konumunda